Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy zespołu suchego oka, których nie możesz lekceważyć

Zespół suchego oka jest niezwykle uciążliwą oraz niestety dosyć częstą dolegliwością oczu. Nie wolno jej zlekceważyć, bo może doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń.

Zobacz film: "Zespół suchego oka - przyczyny"

Nie bez przyczyny zespół suchego oka uznaje się za schorzenie ery komputerów. Okazuje się bowiem, że u osób poniżej 35. roku życia praca przed monitorem lub spędzanie przed nim długich godzin w ramach rozrywki jest najczęstszą przyczyną występowania zespołu suchego oka.

Jednak nie tylko komputer odpowiada za to, że oczy kłują i pieką. Sprzyja temu również suche i nieodpowiednio nawilżone powietrze a także klimatyzacja.

Przyczyną zespołu suchego oka jest – mówiąc bardzo oględnie – zbyt rzadkie mruganie. To sprawia, że łzy szybciej odparowują, a odtwarzanie filmu łzowego nie jest na odpowiednim poziomie. Oko staje się suche, stąd o podrażnienia nietrudno.

1. Co świadczy o zespole suchego oka?

Pierwszymi symptomami zespołu suchego oka są: pieczenie, kłucie, zaczerwienienie, ból oczu a nawet światłowstręt. Ponadto mogą pojawić się zaburzenia ostrości widzenia. I to głównie ten objaw zaczyna niepokoić pacjentów.

O zespole suchego oka świadczyć mogą również: odczucie piasku pod powiekami, umiarkowane przekrwienie.

Leczenie w zdecydowanej większości przypadków ogranicza się jedynie do stosowania odpowiednich kropli, popularnie nazywanych "sztucznymi łzami". Zawierają one w swoim składzie wodę, elektrolity oraz substancje, których funkcja polega na wiązaniu wody. W ten sposób powierzchnia spojówek i rogówki są chronione przed wysychaniem.

Dodatkowe leki w terapii dolegliwości stosuje się dopiero wówczas, gdy została ona zaniedbana i doszło do powikłań. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem okulistą.

By krople przyniosły oczekiwany efekt, trzeba stosować je regularnie. Bardzo ważne jest dbanie o higienę narządu wzroku, jak również należy odpowiednio zabezpieczyć swoje miejsce pracy.

Osoby pracujące przed komputerem powinny co pewien czas robić przerwy, „odrywając” wzrok od monitora i okresowo spoglądać w dal. Pamiętać też należy o częstym mruganiu, co wbrew pozorom nie jest takie proste. Wpatrzeni w ekran zapominamy o tak prozaicznej, ale jakże ważnej czynności. Warto więc przykleić w widocznym miejscu kartkę, która będzie nam o tym przypominała.

Nasileniu objawów zespołu suchego oka w okresie zimowym sprzyja działanie centralnego ogrzewania oraz chłodne powietrze i wiatr. Latem z kolei dolegliwość może pojawić się u osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz na zewnątrz, gdzie powietrze jest suche.

W tych okresach warto mieć pod ręką krople do oczu, które odpowiednio nawilżą narząd wzroku i zapobiegną pojawieniu się uciążliwych objawów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza