Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Pierwsze objawy raka prostaty łatwo zignorować

Każdego dnia dziesięciu Polaków przegrywa z rakiem prostaty. Rocznie w Polsce diagnozuje się ok. 10 tys. nowych przypadków - to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn po raku płuc. I chociaż statystyki przerażają, panowie nadal nie chcą się badać. Pierwsze objawy łatwo zignorować, więc chorych może być zdecydowanie więcej.

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

1. Nowotwór prostaty

Nowotwór prostaty to choroba, która rozwija się bardzo powoli. We wczesnej fazie nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Na początku komórki nowotworowe atakują stercze – gruczoł krokowy. Z czasem, naciekając na tkanki zlokalizowane wokół, tworzą przerzuty w węzłach chłonnych.

Zmiany te nie należą do łatwo wykrywalnych. Właśnie dlatego tak ważne są regularne badania prostaty przez mężczyzn. Chwila wstydu, którą większość z panów odczuwa podczas badania, może uratować życie. Zmiany rozwijające się w okolicach prostaty najlepiej widoczne są właśnie podczas badania per rectum.

Najważniejsze objawy raka prostaty
Najważniejsze objawy raka prostaty [7 zdjęć]

Dane są zatrważające. Na raka prostaty zapada 10 tys. Polaków rocznie. Jest drugim najczęściej występującym

zobacz galerię

2. Pierwsze objawy są subtelne

W początkowej fazie choroby u mężczyzn pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Panowie, wierząc stereotypom, nie idą jednak z tego rodzaju dolegliwościami do lekarza. Łudzą się, że to minie. Kolejnym symptomem jest zwiększona potrzeba oddawania moczu i towarzyszące jej ból i pieczenie.

Innymi objawami nowotworu stercza mogą być: hematuria (krew w moczu), zaparcia, bóle pleców w okolicy miednicy, utrata wagi czy zaburzenia erekcji.

Codziennie dziesięciu mężczyzn umiera z powodu raka prostaty
Codziennie dziesięciu mężczyzn umiera z powodu raka prostaty (123rf)

Rak prostaty jest chorobą dziedziczoną genetycznie. W grupie zwiększonego ryzyka są mężczyźni z rodziny, w której nowotwór występował wcześniej. Szczególnie narażeni są panowie po 50. roku życia.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia choroby są również: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przyjmowanie narkotyków oraz niezdrowa dieta.

Przeczytaj koniecznie

3. Diagnoza raka prostaty

Diagnostyki raka prostaty nie musimy zaczynać od badania per rectum. Chorobę można wykryć także przez pomiar stężenia antygenu sterczowego (zwanego PSA) w surowicy krwi. Wskaźnik ten sprawdzimy podczas kontrolnej morfologii.

Podwyższony poziom PSA powinien być wskazaniem do dalszych badań, np. biopsji wycinka tkanki. Nie zawsze jednak oznacza on nowotwór stercza. Może to być także skutek zapalenia lub łagodnego rozrostu prostaty.

4. Rak prostaty to nie wyrok

Nowoczesna medycyna w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyleczenie nowotworu. Zależy to jednak od fazy, w której znajdują się komórki nowotworowe – im szybciej je wykryjemy, tym mamy większe szanse na powrót do zdrowia.

Od niedawna leczenie raka prostaty to nie tylko zabiegi chirurgiczne. Lekarze, wykorzystując nowoczesne technologie, mogą usuwać komórki rakowe poprzez metody mało inwazyjne, np. z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych czy pola elektrycznego. Nowoczesne metody, chociaż skuteczne, są jednak bardzo kosztowne. Narodowy Fundusz Zdrowia ich nie refunduje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Diagnostyka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza