Trwa ładowanie...

Pierwsza generacja oprogramowania do lokalizowania ludzi jest testowana na osobach starszych

Najnowsza technologia kontrolująca populację została zaprezentowana w Singapurze, gdzie była testowana na osobach starszych w badaniu, aby zobaczyć, jak ludzie mogą być skutecznie śledzeni za pomocą technologii bezprzewodowych czujników.

Według "The Straits Times", dwa mieszkania osób starszych zostały wyposażone w nową technologię, obejmującą instalację siedmiu małych czujników strategicznie rozmieszczonych w całym lokalu, które aktywnie monitorują miejsce pobytu seniorów, którzy tam mieszkają.

Za każdym razem, gdy Pani Ng Siew Eng, jeden z biorących udział w badaniu pacjentów w podeszłym wieku, opuszcza swój dom, jej opiekunowie i członkowie rodziny są w stanie śledzić jej miejsce pobytu dzięki specjalnemu urządzeniu przyłączonym do jej kluczy do domu.

Urządzenie komunikuje się zdalnie z serwerem, który przechowuje informacje o każdym jej ruchu, w ten sposób, jeśli ktoś potrzebuje, aby ją znaleźć, można to zrobić w czasie rzeczywistym, gdy nastąpi jakaś nieoczekiwana sytuacja awaryjna.

Będąc w domu, Pani Ng może być również monitorowana przez małe urządzenia podłączone do ścian w jej salonie, sypialni, łazience i kuchni. Kiedy wędruje po swoim domu, te urządzenia komunikują się z trzecim serwerem, aby upewnić się, że nie upadła, na przykład, czy nie występują problemy z oddychaniem. System jest jeszcze zdolny do monitorowania wzorców snu.

Dzięki nowej technologii osoby starsze będą mogły swobodnie opuszczać swoje mieszkania i zachowają samodzielność
Dzięki nowej technologii osoby starsze będą mogły swobodnie opuszczać swoje mieszkania i zachowają samodzielność (Shutterstock)

Mieszkanie Pani Ng jest jednym z dwóch w obszarze, na którym jest wstępnie testowany program domu dla osób starszych prowadzonego przez Adwentystów i lokalnie uruchomionej technologii znanej jako ConnectedLife przez okres 6 miesięcy. Jeśli się on powiedzie, technologia będzie upowszechniana w najbliższych miesiącach i latach.

"Wcześniej byłam zaniepokojona, że mogę zemdleć i nikt nie będzie wiedział" – powiedziała Pani Ng. "Teraz, posiadając ten przycisk awaryjny, jestem bardzo zadowolona".

Technologia ta jest wyposażona w różne inteligentne elementy, a także, może wykrywać nietypowe wzorce zachowań, które mogłyby wskazywać, że osoba jest ranna, a nawet martwa. Spędzanie zbyt długiego czasu w łazience, na przykład będzie określane na podstawie typowych wzorów zachowania i spowodowałoby zaalarmowanie członka rodziny lub opiekuna, którzy chcieliby to wiedzieć, aby przyjść i sprawdzić co się dzieje.

ZOBACZ TAKŻE:

Systemy śledzenia, takie jak ten pozwalają również seniorom na większą swobodę, a zwolennicy twierdzą, że daje im to większe zaufanie bez obawy, że mogą się zgubić lub zranić. A ich bliscy mogą się wówczas mniej martwić o to, co może się zdarzyć bez ich wiedzy. Jest korzystna dla seniorów w warunkach długotrwałej niezależności podczas ich ostatnich lat życia.

Josephine Teo, starszy sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, uważa, że technologia jest cudownym rozwiązaniem dla seniorów i że wszystkim zaangażowanym zapewni większy spokój.

Jednak taka technologia nie jest wolna od uzasadnionych obaw związanych z prywatnością, ponieważ ludzie mają stale podgląd na to, co się dzieje we wnętrzu domu danej osoby przez 24 godziny na dobęi zostawia otwarte drzwi dla większego rządowego wpływu na nasze życie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza