Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Pieniądze na remont domu przeznaczyli na ratowanie życia żony i matki. Program “Nasz nowy dom” odmienił ich los

W Bieszczadach, we wsi Liskowate (niedaleko Ustrzyk Dolnych) mieszka czteroosobowa rodzina Dudków. Los nie szczędził im trosk. Jedna z córek cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, mama chorowała na nowotwór mózgu. Na jej leczenie rodzina przeznaczyła pieniądze zebrane z myślą o remoncie domu. Sytuacją mieszkaniową tej rodziny zainteresowali się producenci programu “Nasz nowy dom”. Jej historię pokazano na antenie telewizji Polsat.

Zobacz film: "Żyją na zapleczu sklepu, bez wanny i łóżka. Koszmar rodziny"

Zobacz historię rodziny Zuchora żyjącej w trudnych warunkach. W ciągu kilku minut pożar strawił ich dobytek ⬇

1. Córki obiektem drwin

Pan Julian i pani Maria mają dwie córki. 26-letnia Monika od urodzenia boryka się z porażeniem mózgowym kończyn dolnych i górnych. Chociaż lekarze nie dawali dziewczynce szans na to, że w przyszłości będzie chodzić, dziś (dzięki rehabilitacji) niepełnosprawna kobieta porusza się na kolanach.

Łazienka przed remontem
Łazienka przed remontem (polsat.pl)

- Jak Monisia się urodziła, to lekarz powiedział mi, żebym ją oddała, bo będzie rośliną — wspomina mama Moniki. Twierdził, że nie będzie mówić, widzieć i chodzić.

Dom p. Dudków przed remontem
Dom p. Dudków przed remontem (polsat.pl)

Komentarze osób z otoczenia rodziny pod adresem dziewczyny były dotkliwe. Sąsiedzi porównywali ją do zwierzęcia. Mówili, że Monika “chodzi jak pies”, jest “karą Bożą”. Obiektem drwin była też 14-letnia Bernadetta. Powodem były skromne warunki życia dziewczyny. Z tego względu często padały w jej kierunku wyzwiska.

Nowy dom p. Dudków
Nowy dom p. Dudków (polsat.pl)

2. Nowy stary dom

Pan Julian przez cztery lata zbierał pieniądze na remont domu, aby poprawić warunki mieszkaniowe swojej rodziny. Drewniane lokum było w bardzo złym stanie — podłogi załamywały się podczas chodzenia, sufit się zrywał, w pomieszczeniach brakowało ogrzewania. Problemem była też prowizoryczna łazienka nieprzystosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Łazienka po remoncie
Łazienka po remoncie (polsat.pl)

Plany pana Juliana o remoncie pokrzyżowała choroba żony. U pani Marii lekarze stwierdzili guza mózgu.

- Gdyby nie mąż, ja bym sobie nie poradziła — przyznaje kobieta.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

Całą zebraną kwotę trzeba było przeznaczyć na ratowanie życia matki i żony. W obliczu choroby dom i warunki, w jakich mieszkała rodzina, przestały mieć znaczenie.

Zobacz także:

Z pomocą rodzinie Dudków przybyła ekipa programu “Nasz nowy dom”. W ciągu pięciu dni odnowiła budynek, zapewniając komfortowe warunki życia. Budowlańcy nie tylko wymienili 80 proc. ścian, instalacje i dach. Przystosowali oni wnętrza, w tym łazienkę, do potrzeb niepełnosprawnej Moniki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza