Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Pielęgniarka - zawód, obowiązki, zarobki, ubiór

Pielęgniarka lub pielęgniarz to pracownik służby zdrowia, który sprawuje opiekę w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i leczenia. Osoba na tym stanowisku może pracować w szpitalu, przychodni, hospicjum czy ambulatorium. Jakie są obowiązki pielęgniarki?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Kim jest pielęgniarka?

Pielęgniarka to pracownik zakładu opieki zdrowotnej. Obowiązki pielęgniarki lub pielęgniarza koncentrują się wokół opieki leczniczej, diagnostycznej, rehabilitacyjnej i pielęgnacyjnej.

Osoby, pracujące na tym stanowisku starają się zapewnić jak najlepszy komfort pacjentom, zwracają uwagę na pory podawania leków, higienę czy spożywane posiłki. Pielęgniarki wykonują bardzo wymagającą pracę, muszą być dobrze zorganizowane i panować nad stresem.

1.1. Kim jest pielęgniarka dyplomowana?

Określenie pielęgniarka dyplomowana było popularne kilkanaście lat temu i używano go, by określić osoby które skończyły studia wyższe. Wówczas pielęgniarką można było zostać od razu po pięcioletnim liceum medycznym. Od 2005 roku osoby pracujące w tym zawodzie muszą mieć dyplom magistra.

2. Obowiązki pielęgniarki

Pielęgniarka pewnie wiele różnych zadań, w zależności od miejsca w jakim pracuje. Do głównych obowiązków należy:

 • mierzenie temperatury i ciśnienia,
 • prowadzenie karty choroby,
 • zmiana opatrunków,
 • robienie zastrzyków,
 • zakładanie wenflonów,
 • podawanie leków,
 • podłączanie tlenu czy kroplówek,
 • asystowanie lekarzowi podczas operacji,
 • przygotowanie chorych do badań i zabiegów,
 • informowanie lekarza o wynikach badań czy stanie pacjenta,
 • pomaganie chorym w podstawowych czynnościach,
 • wykonywanie szczepień.

Pielęgniarka pracuje w systemie zmianowym, często musi pojawić się w miejscu zatrudnienia w weekendy czy święta. Osoba na tym stanowisku musi posiadać wiedzę medyczną, a także mieć konkretne cechy charakteru.

Pielęgniarka powinna być sympatyczna, cierpliwa, wyrozumiała, empatyczna i opiekuńcza. Jednocześnie oczekuje się od niej profesjonalizmu, umiejętności podejmowania decyzji, odporności psychicznej i stanowczości.

Ponadto, liczy się również spryt, siła fizyczna w pewnym znaczeniu oraz dobre zdolności manualne. Pielęgniarka powinna potrafić rozmawiać z osobami w każdym wieku, dodawać otuchy i jak najlepiej dbać o pacjentów.

Zobacz także:

3. Zarobki pielęgniarek

Pielęgniarka może pracować w przychodni, ośrodku zdrowia, szpitalu, ambulatorium, placówkach rehabilitacyjnych lub w hospicjum. Pensja pielęgniarek jest zależna od miejsca pracy, konkretnego miasta i stażu pracy, zwykle wynosi od 3000 do 4000 złotych brutto.

Niestety z powodu niezadawalających zarobków coraz więcej pielęgniarek szuka pracy w innym zawodzie lub decyduje się na przeprowadzkę do innego kraju.

4. Ubiór pielęgniarki

Pielęgniarka ze względu na pracę w służbie zdrowia i ciągły kontakt zdrowia musi wyglądać schludnie i profesjonalnie. Osoby na tym stanowisku zwykle noszą komplety medyczne, złożone z bluzki i spodni, bądź spódnicy.

Mogą mieć one różne fasony i kolory, choć często zdarza się dana placówka medyczna ma wymagania w kwestii ubioru lub dostarcza służbowe uniformy. Pielęgniarki muszą posiadać specjalne buty medyczne (np. sandały, klapki, chodaki), która mają dobrą przyczepność do podłoża i łatwo je umyć.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza