Pielęgnacja skóry jest bardzo ważnym elementem życia. Należy o nią dbać przez cały rok, a odpowiednio traktowana na długo zachowa jędrność, gładkość i odpowiedni poziom nawilżenia.
Skórę można podzielić na trzy podstawowe grupy:
- skórę suchą
- skórę normalną
- skórę tłustą
Najłatwiejsza w pielęgnacji jest oczywiście skóra normalna, która dobrze znosi wszelkie wahania pogodowe - zmiany temperatur i suche powietrze. Nie trzeba o nią szczególnie dbać, co nie oznacza, że można tego nie robić wcale. Skóra sucha i tłusta wymaga zaś specjalnego traktowania.
Podstawą pielęgnacji skóry jest odpowiedni dobór kosmetyków już na etapie mycia. Zarówno skóra twarzy, jak i całego ciała, codziennie (nawet kilka razy) ma kontakt z produktami myjącymi - żelami czy piankami. Dlatego bardzo ważne jest, aby już w tym momencie zadbać o odpowiednią pielęgnację. Kosmetyki powinny być łagodne i nie zawierać silnych detergentów. Należą do nich między innymi:
- Sodium Laureth Sulfate (SLES)
- Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
- Sodium Lauryl Sulfoacetate
- Ammonium Laureth Sulfate
- Ammonium Lauryl Sulfate
Wszystkie wymienione należą do grupy siarczanów. Nie powinno się używać ich zbyt często, a w produktach do mycia szukać raczej takich oznaczeń:
- Sodium Coco Sarcosinate (SCS)
- Cocamide DEA
Najłagodniejszymi detergentami zaś są:
- Cocamidopropyl Betaine
- Coco Betaine
- Disodium Cocoamphodiacetate
- Coco Glucoside
- Lauryl Glucoside
- Capryl Glucoside
- Cetrimonium Chloride
Następnym etapem pielęgnacji jest odpowiednie jej nawilżenie. Stosuje się do tego balsamy, lotiony i masła. Te ostatnie są najbardziej treściwe i idealnie nadają się dla suchej skóry.
Ważne jest też, aby pielęgnację dopasować do pory roku. Latem można postawić na lżejsze, rzadkie produkty nawilżające i ochronę przeciwsłoneczną.
Problemem, z którym nie da się walczyć zwykłymi drogeryjnymi kosmetykami są wszelkie zmiany skórne. Najczęstsze z nich są łojotokowe i atopowe zapalenie skóry. Pierwsze z nich objawia się nadmierną produkcją łoju, przez co skóra błyszczy się i wygląda na niezadbaną. Towarzyszą temu świąd i zaczerwienienie skóry. AZS natomiast polega na nadmiernym wysuszeniu skóry, w wyniku czego powstają egzemy, czerwone swędzące plamy, a skóra schodzi grubymi płatami. W oby tych przypadkach należy poradzić się farmaceuty lub dermatologa.