Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Piękne zdjęcia posiłków na Instagramie zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania

Większość z nas lubi jeść. Dla niektórych przygotowywanie pysznych dań jest pasją i dlatego publikują zdjęcia swoich dań w mediach społecznościowych, gdzie dzięki odpowiednim filtrom wyglądają one jeszcze lepiej. Niestety, najnowsze badania wykazały, że fotki smakowicie wyglądających potraw publikowane na Instagramie mogą zwiększać ryzyko rozwoju zaburzeń odżywania u osób, które kochają jeść.

Zobacz film: "Polskie gwiazdy Instagrama: "Mam dwa inne źródła dochodu, ale jest to forma pracy!""

Wiele osób publikuje zdjęcia swoich potraw, ponieważ są z nich dumne. Jednocześnie osoby te potrafią spędzać wiele czasu na przeglądaniu podobnych zdjęć w sieci. Choć te obrazy wyglądają zachęcająco i często służą za inspirację do tworzenia własnych przepisów, mogą się okazać niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Według najnowszych badań, apetyczne zdjęcia potraw prezentowane na Instagramie mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania, ponieważ często powodują chorą obsesję na punkcie żywności.

Piękne zdjęcia potraw na Instagramie mogą powodować zaburzenia odżywiania
Piękne zdjęcia potraw na Instagramie mogą powodować zaburzenia odżywiania (123rf)

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii wskazują na ogromne znaczenie, jakie media społecznościowe mogą mieć na stan zdrowia psychicznego. Szczególny wpływ na użytkowników mają gwiazdy i celebryci, których obserwują miliony osób na całym świecie. Media społecznościowe mają coraz większy wpływ na młodych ludzi, zwiększają ryzyko depresji i zaburzeń odżywiania.

Chodzi o ortoreksję, czyli obsesję na punkcie zdrowego stylu życia. U osoby chorej występują: niska masa ciała, strach przed przybraniem na wadze i silne pragnienie bycia szczupłym.

Badacze przeprowadzili ankietę internetową wśród użytkowników mediów społecznych, którzy śledzili instagramowe konta przedstawiające zdjęcia żywności w celu zbadania powiązań między korzystaniem z Instagrama a występowaniem ortoreksji na tle nerwowym.

Naukowcy wyjaśniają, że oceniali to, w jaki sposób uczestnicy badania korzystali z social media, ich zachowania związane z jedzeniem i pierwsze symptomy wskazujące na chorobę.

Okazało się, że "wzdychanie" do zdjęć na Instagramie wiązało się z większą tendencją do ortoreksji na tle nerwowym, niż w przypadku jakiegokolwiek innego serwisu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Częstość występowania ortoreksji wśród uczestników badania wynosiła 49 proc. Naukowcy stwierdzili, że ich wyniki sugerują, że zdrowa żywność prezentowana na Instagramie wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia ortoreksji. Jednocześnie zauważyli, że im większy zachwyt wyrażali uczestnicy badania nad zdjęciami, tym silniejsze mieli objawy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza