Trwa ładowanie...

Pieczenie ucha - przesądy, przyczyny, zapobieganie

Pieczenie ucha to charakterystyczna dolegliwość, która urosła do rangi legendy. Istnieją przesądy co to znaczenia takiego objawu, ale pieczenie uszu może mieć także medyczne uzasadnienie. Skąd się bierze i jak można sobie z nim poradzić?

Zobacz film: "Odczuwał dyskomfort w uchu. Okropne, co laryngolog znalazł w środku"

spis treści

1. Przyczyny pieczenia ucha

Pieczenie ucha to charakterystyczne uczucie gorąca, które bardzo często pojawia się nagle i utrzymuje przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Jeśli by wierzyć przesądom, pieczenie ucha oznacza, że ktoś właśnie o nas mówi.

Jeśli piecze lewe ucho, ktoś nas chwali i mówi o nas dobrze, jeśli prawe – obgaduje nas lub mówi o nas przykre rzeczy. Przesąd tak mocno zakorzenił się w kulturze, że nawet osoby, które nie są zabobonne, przynajmniej przez chwilę pomyślą o nim w momencie wystąpienia objawu.

Jednak uczucie gorąca w okolicach ucha może mieć także medyczne przyczyny. Nie zawsze dolegliwość wiąże się z chorobami. Bardzo często pojawia się na skutek dużej zmiany temperatury – kiedy wchodzimy z ciepłego do zimnego lub odwrotnie.

Problem może pojawić się także wtedy, kiedy jesteśmy ubrani nieodpowiednio do pogody – wówczas w uszach rozszerzają się lub kurczą naczynia krwionośne, co może doprowadzić do zaczerwienienia i pieczenia.

W takiej sytuacji pieczenie dość szybko mija. Pieczenie ucha może pojawić się także w nocy lub rano, jeśli obraliśmy niewygodną pozycję do spania, a także wtedy, kiedy zdejmujemy za ciasną czapkę lub opaskę.

Bardzo często uczucie rozgrzania w uszach towarzyszy osobom cierpiącym na zaburzenia nerwicowe o charakterze psychosomatycznym. Wówczas pieczenie jest reakcją na stres i odpowiedzią organizmu na emocjonalny bodziec. Nie oznacza wówczas żadnej dolegliwości i może pojawiać się w losowych momentach w ciągu doby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

1.1. Pieczenie ucha a inne choroby

Pieczenie ucha bywa czasem objawem chorób, mniej lub bardziej poważnych. Mogą świadczyć o alergii lub zapaleniu małżowiny usznej, szczególnie o podłożu bakteryjnym.

Inną przyczyną pieczenia ucha mogą być także zaburzenia neurologiczne, szczególnie dotyczące uszkodzenia splotu szyjnego, błędnika lub nerwu żuchwowego (trójdzielnego).

2. Do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku podejrzenia, że za pieczeniem ucha stoi jakaś choroba, warto zgłosić się do laryngologa, neurologa lub internisty. Warto także skonsultować objawy z lekarzem pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie do konkretnego specjalisty, abyśmy nie musieli sami szukać przyczyny choroby u wielu lekarzy.

3. Leczenie pieczenia ucha

Leczenie pieczenia ucha zależy od jego przyczyny. W przypadku stanów zapalnych konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Jeśli dolegliwość wskazuje na chorobę neurologiczną, o sposobie leczenia decyduje neurolog lub laryngolog.

W przypadku, kiedy pieczenie ucha wiąże się z zaburzeniami nerwicowymi, warto podjąć się psychoterapii, która pomoże zapanować nad emocjami i lepiej je zrozumieć.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza