Trwa ładowanie...

Pieczenie stóp - przyczyny, objawy, leczenie

Pieczenie stóp może być objawem wielu chorób - mniej lub bardziej trudnych do zdiagnozowania czy wyleczenia. Może mieć związek z zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym, ale czasem może być objawem niektórych chorób ogólnoustrojowych - metabolicznych czy autoimmunologicznych. Jak rozpoznać przyczynę pieczenia stóp i na czym polega leczenie problemu?

Zobacz film: "Problematyczne pękające pięty. Domowe sposoby na ich pielęgnację"

spis treści

1. Przyczyny pieczenia stóp

Najczęściej przyczyną pieczenia stóp jest zakażenie grzybicze. Dochodzi do niego często na basenach czy we wspólnych łazienkach (np. na siłowniach, w niektórych hostelach, etc.). Mocne, palące pieczenie stóp może być także objawem reakcji alergicznej na konkretny materiał, z którego zrobione jest obuwie lub skarpety albo na któryś składnik produktów do prania czy płukania tkanin.

Z pieczeniem stóp zmagają się często osoby, które latem noszą mało przewiewne obuwie. Efektem tego są bolesne odparzenia, które mogą wywoływać nieprzyjemne pieczenie lub ból.

Jednak problem ten nie musi oznaczać tylko infekcji w obrębie stóp. Czasem zdarza się, że za ich pieczenie odpowiedzialne są stany chorobowe, które wpływają na cały organizm. Warto więc obserwować, czy pieczeniu stóp nie towarzyszą także inne objawy lub nieprawidłowe wyniki badań krwi czy moczu.

2. Co oznacza pieczenie stóp?

Problem pieczenia stóp to nie tylko zakażenia grzybicze. Czasem zdarza się, że problem jest dużo bardziej złożony i wymaga kompleksowego leczenia. Konieczna bywa współpraca ze specjalistami z zakresu dermatologii, diabetologii, kardiologii czy neurologii. Niekiedy potrzebna jest także pomoc chirurga. Co może oznaczać pieczenie stóp?

2.1. Modzele i nagniotki, ostroga piętowa

Obecność bolesnych modzeli i nagniotów to dość powszechna przyczyna pieczenia stóp. Na skutek noszenia ciasnych lub niewygodnych butów na stopach pojawiają się charakterystyczne odciski, które wywołują ból i pieczenie po dotknięciu. Mogą pojawiać się na podeszwach stóp (modzele) lub w okolicy stawów przy palcach (nagniotki). W ich przypadku konieczna jest natychmiastowa zmiana obuwia na lekkie i przewiewne, a także zgłoszenie się do lekarza.

Niewyleczone nagnioty i modzele mogą z czasem wywoływać jeszcze większy ból i pieczenie.

Inną przyczyną pieczenia stóp może być zapalenie rozcięgna podeszwowego, czyli tzw. ostroga piętowa. Choroba ta spowodowana jest rozwojem stanu zapalnego w okolicy łączenia kości pięty z rozcięgnem, czyli strukturą, która ułatwia chodzenie. Ból i pieczenie pojawia się najczęściej rano, a także podczas długotrwałego chodzenia. Towarzyszy także często osobom, które uprawiają dużo sportów.

Ból pojawia się najczęściej z tyłu pięty lub w śodku. Nie obejmuje raczej całej stopy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2.2. Przewlekła niewydolność żylna

Niewydolność żylna kojarzy się głównie z uczuciem ciężkości nóg. To jednak nie jedyny objaw. Bardzo często pojawia się także pieczenie stóp, szczególnie po długotrwałym staniu lub chodzeniu. Dodatkowo stopy i kostki stają się nienaturalnie opuchnięte, a na powierzchni skóry widać drobne lub szerokie żyłki.

2.3. Neuropatia

Neuropatia to wspólna nazwa dla uszkodzenia nerwów obwodowych, czyli znajdujących się w mięśniach i skórze w obrębie całego organizmu. W efekcie tego pojawiają się zaburzenia w przewodzeniu impulsów nerwowych, a w konsekwencji także informacji ruchowych i czuciowych. Objawy neuropatii to najczęściej mrowienie, drętwienie i pieczenie w miejscu, w którym dochodzi do zaburzenia przewodnictwa nerwowego.

Neuropatia może objąć mnóstwo narządów i organów, a także towarzyszyć niektórym chorobom:

  • neuropatia cukrzycowa
  • neuropatia tarczycowa
  • neuropatia przy niewydolności nerek
  • neuropatia alkoholowa
  • neuralgia półpaściowa
  • neuropatia z niedoboru witamin z grupy B

Nieleczona neuropatia może prowadzić nawet do zaniku czucia w kończynach.

2.4. Zespół niespokojnych nóg (RLS)

Pieczenie stóp może być wywołane także tzw. zespołem niespokojnych nóg. Przymus ciągłego poruszania nogami może wywoływać ból, pieczenie lub rwące skurcze. Objawy te mogą nasilać się szczególnie wieczorem.

3. Do jakiego lekarza się zgłosić?

Pieczenie stóp może mieć wiele przyczyn, więc na początku warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni rodzaj dolegliwości i skieruje na dalsze badania lub konsultację ze specjalistą. Problemy stóp rozwiązuje przede wszystkim podolog i dermatolog, jednak jeśli wyniki badań wskażą na problemy związane z tarczycą lub na cukrzycę, wówczas lekarz POZ może skierować pacjenta także do innych specjalistów.

4. Leczenie pieczenia stóp

Leczenie piekących stóp uzależnione jest od przyczyny problemu. Jeśli wyka on z zakażenia grzybiczego lub obecności modzeli czy nagniotów, w pierwszej kolejności konieczne jest podjęcie leczenia w tym zakresie. Po zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych lub po usunięciu zmian na stopach pieczenie mija praktycznie od razu.

Jeśli problem jest bardziej złożony, a przyczyną pieczenia stóp jest jakiś ogólnoustrojowy stan chorobowy, wówczas konieczne jest wyleczenie choroby, która wywołuje dolegliwości. Najczęściej przepisuje się określone leki, czasem także dietę lub zabiegi lecznicze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza