Trwa ładowanie...

Pięć nowotworów, na które najczęściej chorują mężczyźni - objawy i profilaktyka

Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, tuż po chorobach układu krążenia. Z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że odpowiadają za 25,7 proc. wszystkich zgonów mężczyzn i 23,2 proc. wśród kobiet. Najczęstszym nowotworem atakującym mężczyzn jest rak gruczołu krokowego, który odpowiada za 21 proc. wszystkich zachorowań na raka.

Zobacz film: "5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste"

spis treści

1. Rak prostaty

Nowotworem najczęściej atakującym mężczyzn jest rak prostaty. Tak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów. Jest on drugim po raku płuc typem nowotworu odpowiadającym za największą liczbę zgonów. Lekarze nie mają wątpliwości, że rak prostaty zabija, bo większość panów trafia do lekarza, gdy choroba jest na zaawansowanym etapie.

- Problemem z rakiem prostaty jest to, że najczęściej nie daje on żadnych objawów. Urologiczne objawy z prostaty, z którymi mężczyźni się do nas zgłaszają, z reguły nie są powodowane przez raka prostaty. Chociaż u niektórych te objawy mogą się pojawić. Prostata jest umiejscowiona pod pęcherzem i jeśli ona powoduje obstrukcje, to mężczyźni mają problemy z oddawaniem moczu, częstomocz, problemy z erekcją, ale najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest łagodny rozrost prostaty, czyli nie rak - wyjaśnia dr n. med. Paweł Salwa, urolog, ordynator Kliniki Urologii w Szpitalu Medicover w Warszawie.

Jednak z danych American Cancer Society wynika, że ten typ nowotworu jest prawidłowo diagnozowany u jednego na siedmiu panów. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów złośliwych, im wcześniej zostanie wykryty i im szybciej rozpocznie się terapia, tym większe szanse na wyleczenie.

Wykrycie choroby na wczesnym etapie daje nawet 90 proc. szans na wyleczenie
Wykrycie choroby na wczesnym etapie daje nawet 90 proc. szans na wyleczenie (Getty Images)

Pierwsze objawy pojawiają się, kiedy zmiany zaczynają się rozrastać. Mogą wtedy wystąpić:

 • częstomocz,
 • parcia naglące,
 • bolesne oddawanie moczu,
 • bóle w kroczu.

- Jeżeli mężczyzna w średnim wieku mówi: "Nie mam objawów, to na pewno nie mam raka prostaty", to jest największy błąd i największy problem. Gdyby ci ludzie mieli objawy, to by szli do lekarza, badali się. To powoduje, że rak rośnie, rozwija się, a im jest bardziej zaawansowany, tym ciężej go wyleczyć. Ogromna większość moich pacjentów mówi: "Panie doktorze, czy to na pewno nie jest pomyłka, bo ja nie mam żadnych problemów". Tymczasem wyniki wskazują na to, że mają raka. Wtedy tłumaczę im, że jeżeli będziemy ich leczyć na etapie, kiedy objawów nie ma, mamy szansę na pełne wyleczenie - wyjaśnia dr Salwa. - W zaawansowanej postaci takimi najbardziej typowymi objawami raka prostatybóle kości wynikające z przerzutów. Ale wtedy rokowania są bardzo złe - dodaje ekspert.

Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, szczyt zachorowań przypada pomiędzy 60. a 70. rokiem życia. Podstawową formą profilaktyki jest wykonywanie badania krwi z oznaczeniem poziomu antygenu swoistego tkanki stercza, tzw. PSA (ang. Prostate Specific Antigen) oraz frakcji wolnej PSA.

- Jeżeli PSA jest nieprawidłowe, trzeba koniecznie to skonsultować z urologiem, który dalej poprowadzi terapię. Oficjalne zalecenia mówią, żeby te badania robić raz na rok po 45. lub 50. roku życia w zależności od wywiadu i obciążeń genetycznych. Osobiście uważam, że każdy mężczyzna przy okazji badań profilaktycznych raz w roku powinien wykonywać to badanie - radzi dr Salwa.

2. Rak płuc

Nowotwór płuc jest drugim z najczęściej atakujących mężczyzn. Jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród panów (27 proc.). W grupie ryzyka są przede wszystkim palacze, ale nie tylko. Dane wskazują, że jeden na 14 mężczyzn zachoruje na raka płuc. Wiele wskazuje, że ryzyko zachorowania zwiększają zanieczyszczenie powietrza oraz predyspozycje genetyczne (przypadki raka w rodzinie).

Początkowa faza choroby może przebiegać bezobjawowo.

- Objawy poprzedzające, podobnie jak w większości innych nowotworów, są niespecyficzne. Pojawia się brak apetytu, niewytłumaczalna utrata masy ciała, stany podgorączkowe. Natomiast typowe objawy z układu oddechowego to przede wszystkim: kaszel bądź zmiana charakteru kaszlu u palaczy zwykle w kierunku kaszlu męczącego, suchego. Mogą też występować: postępująca duszność, krwioplucie, powtarzające się infekcje układu oddechowego, dlatego że guz rosnący w oskrzelach utrudnia oczyszczanie i wokół niego tworzy się środowisko sprzyjające infekcjom. Może się też pojawić ból w klatce piersiowej, szczególnie jednostronny - wyjaśnia pulmonolog prof. Robert M. Mróz, koordynator Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca US w Białymstoku.

U wielu osób choroba jest wykrywana "przypadkowo" podczas prześwietlenia płuc.

- Prześwietlenie jest absolutnie pierwszym badaniem, które powinno się wykonać, jeżeli pojawiają się niepokojące dolegliwości. Warto pamiętać, że powinno to być zdjęcie klatki piersiowej nie tylko projekcji tylno-przedniej, ale również w projekcji bocznej, bo cześć guzów chowa się za serce i za mostek - przypomina profesor.

3. Rak jelita grubego (okrężnica i odbytnica)

Trzecim pod względem częstości występowania wśród mężczyzn jest rak jelita grubego - odpowiada za 8 proc. zachorowań. Istnieje kilka rodzajów tego nowotworu. U połowy pacjentów rozwija się on w odbytnicy, u 20 proc. w esicy, a u pozostałych w innych częściach jelita grubego. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, większość przypadków jest rozpoznawanych u pacjentów powyżej 50. roku życia. Ryzyko choroby zwiększa zła dieta, siedzący tryb życia i palenie papierosów.

Wykrycie raka jelita grubego w jego wczesnym stadium daje możliwość całkowitego wyleczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Osoby po 50. roku życia powinny co 10 lat wykonywać kolonoskopię, co 5 lat badanie radiologiczne jelita grubego, a raz w roku test na krew utajoną w kale.

Najczęstsze objawy raka jelita grubego to:

 • bóle brzucha,
 • zmiana rytmu wypróżnień,
 • krew w stolcu,
 • osłabienie,
 • niedokrwistość, bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego,
 • utrata masy ciała.

4. Rak pęcherza

90 proc. przypadków raka pęcherza występuje u mężczyzn powyżej 55. roku życia. Ryzyko zachorowania zwiększają: palenie papierosów - nawet sześciokrotnie, długotrwały kontakt z substancjami chemicznymi, jak arylaminy, benzydyna oraz rozwinięta cukrzyca.

Najczęstsze objawy raka pęcherza moczowego to:

 • krew w moczu;
 • częste oddawanie moczu;
 • nagłe uczucie parcia na pęcherz;
 • ból przy oddawaniu moczu.

25 proc. przypadków tego rodzaju raka jest diagnozowanych już w stadium zaawansowanym. W rozpoznaniu nowotworu pęcherza moczowego stosowane jest USG dróg moczowych.

5. Rak żołądka

Rak żołądka to kolejny z listy nowotworów, które dają mylne objawy. Przez to wielu chorych, lekceważąc pierwsze dolegliwości, trafia do lekarza dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Rak żołądka jest drugą co do częstości przyczyną śmierci na choroby nowotworowe, zaraz po raku płuc. Rak żołądka dwa razy częściej jest diagnozowany u mężczyzn niż u kobiet, z reguły po 50. roku życia.

Do objawów raka żołądka zaliczamy:

 • bóle w nadbrzuszu,
 • uczucie pełności o jedzeniu,
 • utratę apetytu i spadek masy ciała,
 • nudności,
 • odbijanie, zgagę,
 • wymioty,
 • zaburzenia połykania,
 • smoliste stolce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza