Trwa ładowanie...

Picie dwóch kaw dziennie może obniżyć ryzyko raka wątroby nawet o 1/3

Naukowcy mają dobrą wiadomość dla osób, które lubią kawę i nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez porannej dawki kofeiny. Okazuje się bowiem, że picie kawy każdego dnia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka wątroby. Co ciekawe nawet kawa bezkofeinowa ma działanie ochronne.

spis treści

  Naukowcy z uniwersytetów w Southampton i Edynburgu w Wielkiej Brytanii przeprowadzili analizę 26 poprzednich badań, w których uczestniczyło w sumie ponad 2 mln osób, aby zbadać powiązania pomiędzy spożyciem kawy i rakiem wątrobowokomórkowym (HCC), najczęstszą formą pierwotnego raka wątroby.

  Zobacz film: "Marskość wątroby to podstępna choroba"

  Związek między piciem kawy a zdrowiem wątroby został wykazany już wcześniej. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport dokonujący oceny 1 tys. badań. Stwierdzono w nim, że istnieją mocne dowody na to, że spożywanie kawy zmniejsza ryzyko raka wątroby i macicy.

  Już 2 filiżanki kawy zmniejszają ryzyko raka wątroby
  Już 2 filiżanki kawy zmniejszają ryzyko raka wątroby (123rf)

  Nowe badanie, opublikowane w "British Medical Journal", jest pierwszym, które obliczyło ryzyko wystąpienia raka wątrobokomórkowego w kontekście picia kawy.

  Rak wątroby jest szóstym najczęściej rozpoznawanym rodzajem raka na świecie. Niestety ze względu na złe rokowania, jest to również druga najczęstsza przyczyna śmierci. Ten rodzaj raka stanowi aż 90 proc. przypadków przewlekłych chorób wątroby. Zazwyczaj dotyczy on starszych osób, które już cierpią na marskość wątroby. Według statystyk, ze względu na złe rokowania, do usunięcia guza zostaje zakwalifikowanych tylko od 10 do 37 proc. pacjentów.

  Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?
  Jakie objawy na skórze daje chora wątroba? [7 zdjęć]

  Choroby wątroby często latami rozwijają się bez objawów lub dają bardzo niejednoznaczne symptomy. Mogą

  zobacz galerię

  Badanie wykazało, że picie jednej filiżanki kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka wątrobokomórkowego o 20 proc. Natomiast wypicie dwóch filiżanek w ciągu dnia, może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania o 35 proc., a pięć filiżanek - nawet o połowę. Jednak należy pamiętać, że nikt nie zaleca picia pięciu filiżanek kawy każdego dnia, ponieważ nie są dokładnie znane konsekwencje zdrowotne wynikające ze spożywania takiej ilości kofeiny.

  Podczas nowego badania, naukowcy zaobserwowali również ochronny wpływ kawy bezkofeinowej. Lepsze efekty były jednak widoczne w przypadku normalnej kawy.

  Profesor Peter Hayes z Uniwersytetu w Edynburgu powiedział, że udało im się pokazać, że popularny napój zmniejsza ryzyko marskości wątroby, a także raka wątroby w zależności od dawki. Według naukowców kawa obniża też ryzyko śmierci z wielu innych przyczyn, a ich badania dostarczają dowodów na to, że pita z umiarem może być sposobem naturalnej profilaktyki chorób.

  PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

  Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

  Wszystkie odpowiedzi lekarzy

  Specjaliści przewidują, że do roku 2030 liczba nowych przypadków raka wątroby wzrośnie o 50 proc. Aby temu zapobiec, na całym świecie ludzie musieliby wypić ok. 2,25 mld filiżanek kawy dziennie.

  Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest profilaktyka. Wątroba jest bardzo ważnym organem i należy o nią dbać, a rak wątrobokomórkowy jest zazwyczaj konsekwencją marskości wątroby, niezależnie od przyczyny rozwoju tej choroby.

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza