Trwa ładowanie...

Picie 3 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko śmierci chorych na HIV i WZW typu C nawet o połowę

Działa bakteriobójczo, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i choroby Alzheimera, poprawia zdolności poznawcze. To tylko niektóre z szeregu prozdrowotnych właściwości kawy. Teraz naukowcy dopisali do listy jeszcze jeden pozytywny skutek jej picia. 3 filiżanki kawy dziennie zmniejszają ryzyko śmierci u osób chorujących na HIV i WZW typu C.

Zobacz film: "Wady i zalety kawy"

Według szacunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, liczba chorych na HIV w Polsce waha się między 15 a 30 tys. Niemal 90 proc. tych pacjentów cierpi także na wirusowe zapalenie wątroby typu C, powodowane przez wirus HCV. Ten powoduje ponad 350 tys. zgonów rocznie.

Zobacz także:

Czujesz ból w klatce piersiowej, albo jest ci niedobrze? To może być zawał!

Badania przeprowadzone w Université Paris Descartes we Francji pod kierownictwem dr Dominique Salmon-Céron, opublikowane w "Journal of Hepatology" sugerują, że kawa, czyli napój, który pojawia się na stole większości z nas, może zmniejszyć ryzyko zgonu u tych chorych.

Kawa zawiera związki takie jak polifenole, które mogą przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie, a badania wykazały, że napój może pomóc w ochronie wątroby, co niezmiernie ważne w przypadku przebiegu choroby u zakażonych HIV i WZW typu C.

Rzeczy, które niszczą twoją wątrobę
Rzeczy, które niszczą twoją wątrobę [6 zdjęć]

Wątroba to jeden z najbardziej pracowitych organów w organizmie. Waży nawet 1,5 kilograma i dziennie...

zobacz galerię

W swoich badaniach eksperci przeanalizowali dane dotyczące ponad 1 tys. osób, które samodzielnie zapisały się do grupy badawczej obejmujących osoby z wirusem HIV i HCV. W pierwszej części lekarze rozmawiali z każdą osobą, wypełniając przy tym kwestionariusz dotyczący zdrowia i stylu życia chorych.

Przez 5 lat obserwacji z grupy badawczej zmarło 77 osób. Najwięcej z nich z powodu wyniszczenia choroby, nowotworów oraz AIDS. Na początku badania 26,6 proc. uczestników zgłosiło, że każdego dnia wypija co najmniej 3 filiżanki kawy. Analiza danych pozwoliła naukowcom sformułować wniosek, że picie takiej ilości kawy zmniejszyło u chorych ryzyko śmierci o 50 proc.

Zobacz także:

Badacze nie ukrywają, że na tak zaskakujące wyniki wpływ miała także zmiana nawyków chorych, w postaci rzucenia palenia i utrzymywania kontaktów seksualnych tylko z jednym partnerem. Zespół pod kierownictwem Salmon-Céron zauważył, że u osób z nietolerancją kofeiny równie skutecznie sprawdzi się kawa bezkofeinowa.

Czy najnowsze odkrycie lekarzy da nadzieję cierpiącym na HIV i WZW typu C i wydłuży ich życie? Aby mieć pewność z pewnością konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza