Trwa ładowanie...

Permetryna- co to jest, zastosowanie, permetryna jako środek przeciwko kleszczom

Permetryna jest syntetycznym organicznym związkiem chemicznym z grupy insektycydów. Środek ten działa w sposób kontaktowy i żołądkowy. Wykazuje działanie silnie trujące w przypadku owadów i insektów. Permetryna wykazuje działanie toksyczne również względem kotów i organizmów wodnych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co to jest permetryna?

Permetryna jest syntetycznym organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy insektycydów trzeciej generacji. Związek grupy syntetycznych pyretroidów jest trujący dla owadów i wysoce toksyczny dla kotów oraz organizmów wodnych.

Permetryna pozyskiwana jest z ekstraktu kwiatu chryzantemy. Jej właściwości znane są nie tylko wojskowym, ale również rolnikom czy pracownikom branży weterynaryjnej.

Środki z permetryną dostępne są w sprzedaży stacjonarnej i internetowej. Za produkty owadobójcze w aerozolu musimy zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Koncentraty do rozcieńczania wodą należy przygotowywać z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Należy również przestrzegać wytycznych od producenta.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Zastosowanie permetryny

Permetryna to syntetyczny organiczny związek chemiczny, który wykazuje działanie biobójcze. Znalazła ona zastosowanie w:

  • rolnictwie – wykorzystuje się ją w celu ochrony roślin uprawnych przed organizmami powodującymi straty w działalności rolnej,
  • przemyśle meblowym – permetryna dodawana jest do środków impregnujących drewno (to popularna substancja do zwalczania szkodników drewna np. kołatkowatych),
  • medycynie i weterynarii – permetrynę wykorzystuje się w środkach zwalczających wszy, pchły oraz świerzbowce,
  • środkach przeciwko owadom i insektom bytującym w pomieszczeniach gospodarstwa wiejskiego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Permetryna jako środek przeciwko kleszczom

Eksperci agencji Centers for Disease Control and Prevention udowodnili, że permetryna wykazuje silne działanie owadobójcze nie tylko w przypadku organizmami powodującymi straty w działalności rolnej. Okazuje się, że związek ten może uchronić nas również przed kleszczami.

Specjaliści wykazali, że odzież nasączona permetryną unieszkodliwia wszystkie gatunki chorobotwórczych kleszczy i nimf. Kleszcze w zetknięciu ze spryskanymi permetryną ubraniami zdychają lub doznają paraliżu, a w konsekwencji nie są zdolne do kąsania.

W jaki sposób zabezpieczać się przed atakiem kleszczy?

Permetryną w aerozolu spryskujemy odzież (pamiętajmy jednak, aby robić to na zewnątrz, a nie w pomieszczeniach domu lub mieszkania)! Spryskaną odzież pozostawiamy na na 2-4 godziny do wyschnięcia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza