Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Perlak – czym jest, rozpoznanie

Perlak to zmiana chorobowa, która pojawia się w uchu środkowym. Istnieje poważne zagrożenie związane z jej powstaniem. Mianowicie perlak zaczyna konsekwentnie niszczyć elementy anatomiczne, do których zaliczymy między innymi błonę bębenkową, kosteczki słuchowe, a nawet kość skroniową. Warto zapamiętać – perlak nie jest nowotworem, lecz składa się z komórek, które przypominają normalne komórki znajdujące się przykładowo w zdrowym przewodzie słuchowym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Perlak – czym jest

Początkowo objawy perlaka nie są zauważalne. Jedne ze zmian to zmiany wrodzone. Rozwijają się zatem powoli za zdrową częścią elementu anatomicznego. Stopniowo perlak niszczy struktury doprowadzając przede wszystkim do upośledzenia słuchu. Typowe objawy związane z powstaniem perlaka to niedosłuch i wycieki z ucha.

Perlak to zmiana chorobowa ucha środkowego
Perlak to zmiana chorobowa ucha środkowego

Niedosłuch wywołany jest przez niszczenie struktur ucha środkowego (błona bębenkowa i kosteczki słuchowe). Jeżeli perlak zniszczy te elementy, wówczas powstaje tak zwany niedosłuch przewodzeniowy. Mówiąc prościej – ten rodzaj niedosłuchu związany jest z nieprawidłowym przenoszeniem dźwięków z zewnątrz do ucha wewnętrznego, czyli ślimaka.

W pierwszej fazie niedosłuch jest praktycznie niezauważany przez osobę chorą. Z czasem pogłębia się i jest to związane ze zniszczeniem kosteczek słuchowych. Kiedy proces chorobowy jest już w fazie poważnego zaawansowania, powstaje niedosłuch odbiorczy.

O ile niedosłuch przewodzeniowy jest do wyleczenia (poprzez operacyjne usunięcie perlaka i odbudowanie zniszczonych struktur), to niedosłuch odbiorczy jest nieodwracalny.

To też warto wiedzieć

Wycieki z ucha mogą być śluzowe lub ropne. Charakteryzują się nieprzyjemną wonią. Związane jest z istniejącym zakażeniem i stanem zapalnym. Aby poradzić sobie z tym kłopotem, pacjent musi przyjmować krople do uszu z dodatkiem antybiotyku.

2. Perlak - rozpoznanie

Rozpoznanie perlaka nie jest trudne u osób dorosłych. Kłopoty mogą pojawić się w przypadku dzieci, u których przewody słuchowe są dosyć wąskie. Aby ocenić stan ucha środkowego, do jego wnętrza wprowadza się specjalistyczny wziernik.

Fachowe badanie stwierdzające obecność perlaka przeprowadza się również za pomocą mikroskopu i videotoskopu. Podstawowym badaniem jest badanie otoskopowe. Perlak bardzo często ma swój początek w górnej części błony bębenkowej, która nie jest dobrze uwidoczniona w czasie podstawowego badania wziernikowego.

Jeżeli perlak ucha środkowego  jest w zaawansowanym stadium rozwojowym, lekarz zleca przeprowadzenie tomografu komputerowego. Jest to istotne wówczas, gdy podejrzewane są powikłania.

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)
Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują,

zobacz galerię

Leczenie perlaka jest wyłącznie operacyjne. Należy je rozpocząć zaraz po rozpoznaniu choroby. Podczas operacyjnego perlaka usuwa się zmianę chorobową. Chirurg otwiera ucho środkowe, usuwa patogeniczną tkankę i ocenia rozległość destrukcji kostnej. Jeśli perlak jest dosyć rozległy, wówczas należy otworzyć również ucho od tylnej strony.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się dwa rodzaje operacji chirurgicznych: operacja typu zamkniętego i typu otwartego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Piotr Sawicki
Następny artykuł: Badanie uszu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza