Trwa ładowanie...

Periodontologia - charakterystyka, leczenie, przyczyny, objawy

Periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i problemów przyzębia, a także tkanek które otaczają i znajdują się bezpośrednio przy zębie. Jakie są objawy periodontologii? W jaki sposób odbywa się leczenie? Jak samemu rozpoznać choroby dziąseł?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Charakterystyka periodontologii

Periodontologia leczy bardzo poważne schorzenia jamy ustnej. Problemy i choroby związane z przyzębiem mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. W jamie ustnej tworzy się stan zapalny, spowodowany nagromadzeniem się bakterii, powstałych na skutek dużych ubytków próchniczych lub kamienia nazębnego. Zarazki powodują nadmierne wytwarzanie kwasu, który jest niebezpieczny dla szkliwa.

2. Leczenie rozchwiania zębów

W skład periodeotologii wchodzą takie choroby i schorzenia jak: rozchwianie zębów, krwawienie z dziąseł, odsłonięcie szyjki zębowej, kamień nazębny, a także parodontoza.

Leczenie nie należy do tanich. Koszty leczenia periodontologicznego zaczynają się od 300 złotych i mogą skończyć na kwocie nawet kilku tysięcy. Periodontolog dostosowuje właściwe leczenie dla każdego pacjenta indywidualnie. Jednak każdy zabieg powinien zacząć się od usunięcia kamienia nazębnego i osadu z zębów, by zniwelować stany zapalne. Kolejno regenerowane są kości oraz tkanki przyzębia. Istnieją przypadki wymagające specjalistycznego leczenia, należą do nich pogłębienie kieszeni dziąseł.

3. Choroby wchodzące w skład periodontologii

Periodontopatie, czyli choroby wchodzące w skład periodontologii, wywoływane są z kilku przyczyn. Należą do nich:

 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – ludzie nie wiedzą, jak prawidłowo dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Ważne jest, aby myć zęby przynajmniej 3 razy dziennie. Szczoteczka do zębów nie powinna w żaden sposób podrażniać dziąseł. Przydatnym sposobem na usunięcie resztek pokarmu są nici dentystyczne, a także płyny do płukania jamy ustnej.

 • Nadużywanie używek – najbardziej niebezpiecznymi używkami powodującymi choroby przyzębia są alkohol oraz papierosy. Najlepszą możliwością jest porzucenie tych przyzwyczajeń albo ograniczenie ich do minimum.

 • Niewłaściwa dieta – nadmierne spożywanie produktów bogatych w cukier, a niewłaściwy podaż owoców i warzyw, które bogate są w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, witaminy.

 • Wady zgryzu – bardzo często złe ułożenie zgryzu, powoduje bolesność dziąseł i problemy z przyzębiem.

 • Zmiany hormonalne – okres ciąży, menopauza również wpływają na wrażliwość i tkliwość przyzębia.

Zdrowe dziąsła? Jest na to sposób!
Zdrowe dziąsła? Jest na to sposób! [6 zdjęć]

Choroby dziąseł są bardzo poważne. Stanowią drugą po próchnicy przyczynę utraty zębów. Najczęściej dotykają...

zobacz galerię

4. Wrażliwość dziąseł

Istnieją objawy, które świadczą o tym, że powinniśmy jak najszybciej wybrać się do periodontologa. Zaliczyć do nich można:

 • Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;

 • Wrażliwość dziąseł na dotyk oraz na ciepło i zimno;

 • Odsłonięcie szyjek zębowych.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli zauważymy wyżej wymienione objawy, należy nie czekać i natychmiast zgłosić się na leczenie stomatologiczne. Nieleczone choroby periodontologiczne mogą być bardzo poważne w skutkach, dlatego aby ich uniknąć korzystajmy z usług profesjonalistów. Wizyty u stomatologa są koniecznością i nie można się ich obawiać, lekarz ma za zadanie pomóc naszemu zdrowiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza