Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Peptyd C

Badanie poziomu peptydu C we krwi wykorzystywane jest w monitorowaniu produkcji endogennej insuliny. Peptyd C odłączany jest od cząsteczki proinsuliny podczas przekształcania jej do insuliny w komórkach beta wysp trzustkowych, a następnie, wraz z insuliną, uwalniany jest do krwi. Dlatego też stężenie peptydu C w surowicy odpowiada stężeniu endogennej insuliny i służy do diagnostyki wydolności wysp trzustkowych w zakresie produkcji insuliny.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Wskazania do wykonania badania poziomu C-peptydu

Badanie poziomu peptydu C powinno być wykonane:

  • u osób ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu I, w celu oceny czynności komórek beta;
  • u pacjentów z każdym typem cukrzycy, dodatkowa ocena stężenia peptydu C po stymulacji glukagonem pozwala na ocenę rezerwy wydzielniczej wysp trzustkowych;
  • w przypadku cukrzycy typu II, jest przydatna w diagnostyce wtórnej nieskuteczności doustnych leków przeciwcukrzycowych i pomaga w podjęciu decyzji przejścia u tych pacjentów na leczenie insuliną;
  • w przypadku podejrzenia guza części wewnątrzwydzielniczej trzustki, wydzielającego insulinę (tzw. insulinoma)- bardzo wysokie stężenia peptydu C;
  • w diagnostyce hiperinsulinizmu w przebiegu cukrzycy typu II - bardzo wysokie stężenia peptydu C;
  • czasem w diagnostyce różnicowej cukrzycy typu I i cukrzycy typu II.

2. Charakterystyka badania poziomu peptydu C

Wzrost zachorowań na cukrzycę
Wzrost zachorowań na cukrzycę

Szacuje się, że zapadalność na cukrzycę wynosi w naszym kraju 0,3%. W tym jej insulinozależna odmiana

zobacz galerię

Poziom peptydu C określany jest w osoczu. W tym celu pobiera się krew z żyły odłokciowej, a następnie próbkę kieruje się do analizy laboratoryjnej. Przynajmniej przez 8 godzin przed badaniem nie należy niczego jeść ani pić. Wyniki powinny być dostępne w ciągu doby od pobrania krwi. Stężenie peptydu C we krwi oznacza się z zastosowaniem metod radioimmunologicznych oraz nieizotopowych metod immunochemicznych.

2.1. Wartości prawidłowe stężenia peptydu C we krwi

Prawidłowy poziom C-peptydu we krwi mieści się w granicach 0,2 - 1,2 nmol/l, czyli 0,7 - 3,6 μg/l. Przy wykonywaniu testu stymulacji glukagonem, po 6 minutach od dożylnego wstrzyknięcia 1mg tego hormonu, poziom peptydu C powinien wynosić 1 - 4 nmol/l. Należy jednak pamiętać, że interpretacji wyników badań dokonuje lekarz, gdyż wartości referencyjne są różne dla różnych laboratoriów analitycznych.

2.2. Wartości nieprawidłowe stężenia peptydu C we krwi

Peptyd C może znacznie wzrastać ponad normę w przypadku obecności gruczolaka wysepkowatokomórkowego (insulinoma). U pacjentów, którym usunięto produkującego insulinę guza, wysoki poziom C-peptydu może świadczyć o przerzutach bądź wznowie miejscowej guza. Nieprawidłowo wysoki wynik badania niekiedy wskazuje na przewlekłą niewydolność nerek.

Inne przyczyny wysokiego stężenia peptydu C to:

Niski poziom peptydu C zazwyczaj wskazuje na cukrzycę typu I. Generalnie niskie stężenie C-peptydu wiąże się z niskim poziomem insuliny, co może oznaczać jej zmniejszoną produkcję. Badanie poziomu peptydu C nie jest stosowane w diagnostyce cukrzycy, a jedynie w monitorowaniu jej przebiegu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza