Trwa ładowanie...

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze w 2016 roku i opublikowane w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”.

Nowy lek przedłuża życie bez postępu choroby w przypadku złośliwego nowotworu płuca
Nowy lek przedłuża życie bez postępu choroby w przypadku złośliwego nowotworu płuca (123RF)

„Pembrolizumab jest przeciwciałem PD-L1 zatwierdzonym do leczenie drugiej linii u pacjentów z rakiem zaawansowanym płuca i ekspresją PD-L1 w komórkach nowotworowych" - powiedział profesor Martin Reck, główny autor badania, lekarz onkologii w Klinice Onkologii Klatki Piersiowej w Niemczech.

„Keynote-024 to pierwsze badanie III fazy z zastosowaniem pembrolizumabu jako leczenia pierwszej linii u chorych z ekspresją PD-L1, którzy reprezentują 27-30 procent osób z zaawansowanym rakiem płuca" – dodaje. 

Zbadano skuteczność pembrolizumabu w porównaniu do standardowego leczenia chemioterapią u nieleczonych wcześniej pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca i wysoką ekspresją PD-L1 (czyli ekspresją co najmniej 50 proc. komórek nowotworowych).

„Istnieje znaczna potrzeba znalezienia lepszej opcji leczenia tych pacjentów niż chemioterapia" - powiedział Reck.

Badanie objęło 305 pacjentów z 16 krajów, którzy zostali podzieleni losowo w stosunku 1: 1 do leczenia albo pembrolizumabem, albo chemioterapią. Badacze stwierdzili, że pembrolizumab znacznie poprawił pierwotny punkt przeżycia bez progresji choroby o około cztery miesiące w porównaniu do chemioterapii (odpowiednio 10,3 oraz 6,0 miesięcy).

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)

zobacz galerię

„Wyraźna poprawa przeżycia całkowitego z pembrolizumabem była ciekawym wynikiem, zważywszy, że ponad 40 procent pacjentek cierpiało na znacząco postępujący nowotwór” - powiedział Reck.

Pembrolizumab wykazał wyższy wskaźnik odpowiedzi w porównaniu z chemioterapią (45 proc. do 28 proc.), dłuższy czas trwania reakcji oraz mniej przypadków wszystkich poważnych działań niepożądanych.

„To badanie może zmienić dotychczasową praktykę w leczeniu pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc. Pierwszy raz leczenie wpłynęło na poprawę przeżycia bez progresji choroby w porównaniu z obecnym standardowym leczeniem pierwszego rzutu opartym na chemioterapii z wykorzystaniem pochodnych platyny" – wypowiedział się na temat wyników Johan Vansteenkiste, profesor medycyny w Katolickim Uniwersytecie w Leuven, dyrektor onkologii i lekarz w Szpitalu Uniwersyteckim w Leuven w Belgii.

ZOBACZ TAKŻE:

Rak płuc w Polsce

„Wyniki badań są prawdopodobnie dlatego, że w badaniu wzięli udział tylko pacjenci, którzy mieli nowotwór z ekspresją PD-L1 co najmniej 50 procent, a więc byli optymalnymi kandydatami do leczenia pembrolizumabem" - dodał.

„Należy przeprowadzić dodatkowe badania, aby dowiedzieć się, czy u chorych z niższym poziomem ekspresji PD-L1 również w większym stopniu sprawdzi się terapia pembrolizumabem niż chemioterapią" – dodaje Vansteenkiste.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza