Trwa ładowanie...

PDW – czym jest i na co wskazuje w badaniach. Zbyt wysoki i zbyt niski poziom PDW

PDW to jeden ze wskaźników określanych podczas morfologii krwi. Dokładnie nazywany jest wskaźnikiem anizocytozy płytek krwi. Informuje zatem, jakie jest zróżnicowanie płytek krwi pod względem ich objętości. Wynik PDW powinien być rozpatrywany razem z innymi wskaźnikami dotyczącymi trombocytów. Sprawdź, jakie są normy PDW i o czym informują odchylenia w wyniku tego badania.

Zobacz film: "Badania krwi - trombocyty"

spis treści

1. Badanie PDW

Badanie PDW wykonywane jest podczas morfologii krwi. Na badanie krwi pacjent powinien przyjść na czczo. Krew do badania pobierana jest z żyły. Wynik pacjent może odebrać najczęściej już drugiego dnia.

Choć badanie PDW określa się razem z innymi wskaźnikami odnośnie krwi, jest kilka sytuacji, w których lekarza może szczególnie interesować ten wskaźnik oraz pozostałe wyniki związane z trombocytami. Dzieje się tak w przypadku, gdy u pacjenta dochodzi między innymi do przedłużających się krwawień, występowania samoistnych krwawień z błon śluzowych lub objawów, które towarzyszą zaburzeniom krzepnięcia krwi, np. łatwość siniaczenia.

2. PDW a inne wskaźniki

Oprócz PDW ważnymi wskaźnikami odnośnie płytek krwi są MPV, które oznacza średnią objętość trombocytów, a także PLT – wskaźnik ten jest jednym z najważniejszych i informuje o liczbie płytek krwi. Innym wskaźnikiem jest P-LCR, które wskazuje na odsetek dużych płytek krwi w organizmie pacjenta.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

3. Normy dla PDW

PDW określa się zwykle w procentach. Ogólnie przyjęte normy to przedział od 40 do 60%. Co to oznacza? Mianowicie, że na 10 płytek krwi od 4 do 6 odbiega objętością od pozostałych. Warto pamiętać o tym, by nie przejmować się, gdy inne parametry z morfologii krwi są w normie, a odbiega od niej jedynie PDW.

O jakichkolwiek zaburzeniach można mówić dopiero wtedy, gdy razem z wynikiem PDW pod uwagę zostanie wzięta liczba płytek krwi, a także ich średnia objętość. Jeśli i te wyniki odbiegają od normy, należy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Zobacz także: Musisz wykonać badania? Umów je od ręki

4. Za niski i za wysoki poziom PDW

Wynik wskaźnika PDW niższy od normy nie ma znaczenia klinicznego. Obniżona wartość anizocytozy trombocytów nie powinna stanowić powodu do niepokoju u pacjenta.

Jeśli wskaźnik PDW oraz inne wskaźniki dotyczące płytek krwi odbiegają od normy (PDW jest wyższe niż określona norma), może to świadczyć o kilku schorzeniach. Jeśli podwyższonemu PDW towarzyszy podwyższony wskaźnik MPV, czyli średniej objętości trombocytów, u pacjenta może rozwijać się infekcja bakteryjna, może też występowa plamica małopłytkowa. Takie wyniki mogą też świadczyć o rozwijającej się białaczce.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z podwyższonym PDW, a jednocześnie obniżonym wskaźnikiem MPV, może to oznaczać inne choroby. Takie wyniki wskazują na anemię aplastyczną, niedokrwistość megaloplastyczną. Takie wynik może tez wskazywać, że pacjent przebywa właśnie chemioterapię związaną z leczeniem nowotworu.

Zobacz także:

Jeśli w wynikach morfologii krwi jedynie PDW wskazuje wartość wyższą od normy, a pozostałe wyniki są w normie, nie ma powodu do obaw – taki stan rzeczy nie ma znaczenia klinicznego, podobnie jak w przypadku, gdy jest obniżony poziom PDW.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza