Trwa ładowanie...

Paszporty covidowe i obowiązkowe szczepienia. Tak mogliśmy powstrzymać pandemię

Eksperci nie mają wątpliwości, że zarządzenie pandemią w Polsce mocno kuleje, a nie musiałoby, gdybyśmy wzięli przykład z innych państw Europy. Szereg popełnionych błędów sprawił, że prognozy są pesymistyczne. Zwłaszcza, że lawina zakażeń ruszyła, a tak gwałtownego wzrostu zachorowań jeszcze nie notowaliśmy.

Zobacz film: "Hejt do lekarzy za namawianie do szczepień"

spis treści

1. Certyfikaty covidowe – karta przetargowa we Francji

Certyfikaty covidowe wpłynęły w kilku krajach pozytywnie na poziom wyszczepienia, ochronę zdrowia, a także i gospodarkę.

Okazuje się, że szczególnie we Francji konieczność legitymowania się certyfikatem covidowym przed wejściem do kawiarni i innych miejsc publicznych spowodowała wzrost odsetka zaszczepionych Francuzów: z 58 proc. do 78,2 proc. Co więcej, właśnie tam od poniedziałku zaostrzają się przepisy - już nie wystarczy negatywny wynik testu, by wejść do kawiarni czy metra. Konieczny będzie certyfikat potwierdzający szczepienie.

Zdaniem dra Tomasza Karaudy skuteczność certyfikatów covidowych widoczna w innych krajach powinna być dla nas przykładem. A nie jest.

- Argument o niepokojach społecznych ze strony rządu nie jest dla mnie zrozumiały. Macron (prezydent Francji - przyp. red.) też mógłby się bać o reelekcję i nie wprowadzać mniej popularnych decyzji, a jednak to zrobił – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Tomasz Karauda, lekarz z oddziału chorób płuc z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Dodaje również, że można było pójść "drogą środka", rozkładając odpowiedzialność za decyzje związane z pandemią nie tylko na partię rządzącą, ale na cały niemal parlament.

- Politycy krajów Europy Zachodniej mają świadomość swojej roli w państwie i tego, że premier czy prezydent jest odpowiedzialny za zdrowie publiczne swojego narodu. Tam politycy nie zważają na słupki sondaży. W związku z tym oni mogą podjąć decyzje, które nie będą popularne, ale będą to decyzje odpowiedzialne. Najlepszym przykładem tego jest Francja i jej prezydent, który świadomie chce doprowadzić do tego, że przeciwnicy szczepień chcąc uczestniczyć w życiu społecznym, muszą się zaszczepić – mówi stanowczo w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

2. Pracodawca zweryfikuje certyfikat covidowy?

Za certyfikatami covidowymi idzie w Polsce jeden projekt ustawy – weryfikacja statusu stanu zdrowotnego pracownika przez pracodawcę. Negatywny wynik testu lub certyfikat potwierdzający szczepienie mógłby wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa w miejscach pracy.

Taki przepis wszedł w życie w m.in. w Niemczech, gdzie do pracy może przyjść wyłącznie pracownik zaszczepiony, ze statusem ozdrowieńca bądź okazujący negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.

- Bardzo dobrze, tylko dlaczego dopiero teraz? Debata nad tym, choć nie wiadomo, czy w ogóle przepis zostanie wprowadzony, trwała ostatnie pół roku. Dlaczego tak długo? – pyta wirusolog.

3. Obowiązkowe szczepienia

W Austrii od 1 lutego obowiązek szczepień będzie dotyczył każdego obywatela. Na początku tego roku Włochy podjęły decyzję o obowiązkowym szczepieniu osób po 50. roku życia, co miało być swego rodzaju kompromisem. Grecja z kolei jeszcze jesienią ubiegłego roku zadecydowała, że wejdzie w życie obowiązek szczepień na COVID wobec obywateli powyżej 60. roku życia.

Byli członkowie Rady Medycznej w rozmowie podkreślają, że rząd nie wdrożył ich najważniejszych rekomendacji, czyli weryfikacji certyfikatów covidowych przez pracodawcę i obowiązkowych szczepień. W Polsce medycy mają czas na zaszczepienie się do pierwszego marca. Ale eksperci zwracają uwagę, że to za późno. I za mało.

- U nas działa to tak: przecież mówimy, że macie się szczepić. Nie robicie tego? To na własne ryzyko. To tak jakby u stóp płonącego budynku rozłożyć płachty i powiedzieć stojącym w oknach trawionego pożarem domu: Skaczcie! Kto nie skoczy, ten zginie, bo my nie wejdziemy do środka, żeby cię ratować. Część skoczy, a część spłonie, poparzy się ciężko, bo bał się skoczyć, bo miał wątpliwości, bo nie był pewien – mówi o obowiązku szczepień dr Karauda i dodaje ironicznie: - W porównaniu do innych krajów europejskich w Polsce życie ludzkie znaczy mniej. Wszyscy podejmują tam trudne decyzje, a u nas? U nas nie.

Podkreśla również, że skoro ogromnym problemem są certyfikaty covidowe, to wprowadzenie obowiązku szczepień jest poza naszym zasięgiem.

- Wystarczyłoby zrobić jedną, jedyną rzecz. Stosowne narzędzia daje nam "Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi". Jest w niej mowa o wprowadzeniu obowiązku szczepień na terenie całego kraju w przypadku zagrożenia epidemiologicznego albo klęski żywiołowej. Trzeba było wprowadzić stan klęski żywiołowej – tylko od dwóch lat nikt nie chciał tego zrobić. Wystarczyłby jeden podpis – przypomina dr Dzieciątkowski.

- Zamiast tego słyszymy opowiastki o "genie sprzeciwu" czy braniu pod uwagę nastrojów społecznych – mówi wirusolog.

Również dr Karauda uważa, że jakiekolwiek obawy o nastroje społeczne czy lęk przed zamieszkami to wymówka.

- To jest szukanie usprawiedliwień na to, żeby nie wprowadzić rozwiązań prawnych, które uderzyłyby w wizerunek rządzących – mówi ekspert i dodaje, że w Polsce mamy do czynienia ze źle ustawionymi priorytetami.

- Tak bardzo się podkreśla w Polsce wartość rodziny, tak bardzo się chroni życie nienarodzone, tak bardzo się nas chroni przed wtargnięciem uchodźców, a to wciąż nie są rzeczy, które przyczyniają się do tak wielu śmierci w Polsce, jak COVID. Zaostrzamy prawo drogowe, a tak lekko podchodzimy do obostrzeń związanych z pandemią. A z powodu wypadków samochodowych ginie znacznie mniej osób niż z powodu COVID – podsumowuje gorzko dr Karauda.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W sobotę 22 stycznia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 40 876 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (7120), śląskim (6442), małopolskim (4001).

Z powodu COVID-19 zmarło 30 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 163 osoby.

Podłączenia do respiratora wymaga 1274 chorych. Wolnych respiratorów pozostało 1449.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza