Trwa ładowanie...

Pasożytnicza ryba a rak. Nadzieja na nową metodę leczenia

Choroby mózgu, jak udary lub nowotwory, to trudni przeciwnicy. Wiele przypadków kończy się zgonem lub trwałym kalectwem. Naukowcy ogłosili zaskakujące odkrycie. Pomocna w walce z uszkodzeniami mózgu może być pasożytnicza ryba.

1. Molekuły minoga w walce z udarem i rakiem mózgu

Badacze z University of Wisconsin-Madison oraz z University of Texas w Austin postawili zaskakujące tezy. Wyniki opublikowano w "Science Advances". W układzie odpornościowym minogów zauważono obecność tzw. VLR – zmiennych receptorów limfocytów.

Minogi to rodzina prymitywnych zwierząt wodnych. Współcześnie są zagrożone wymarciem.

Zobacz film: "Znaki ostrzegawcze raka mózgu"

Te bezszczękowce żywią się płynami ciała, mięsem i krwią innych ryb. Przyczepiają się do nich dzięki przyssawkom. Zasiedlają morza i oceany wzdłuż wybrzeży. W okresie tarła wpływają do rzek.

Zauważono, że molekuły VLR mogą one być nośnikiem dla leków. W ten sposób mogą korzystnie wpływać na zmniejszenie ryzyka uszkodzeń mózgu wskutek udarów lub nowotworów.

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu (WIDEO)
Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu (WIDEO)

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60-70 tys. przypadków udarów mózgu.

zobacz galerię

Molekuły VLR celują w macierz zewnątrzkomórkową. To sieć makrocząsteczek budująca strukturę komórkową układu nerwowego.

Leki zwykle z trudem przenikają do mózgu, który chroniony jest przed szkodliwymi czynnikami przez naturalne bariery. Zatrzymują one jednak również substancje, które są pożądane dla mózgu np. w terapii.

Po udarach lub wskutek nowotworów ochronne bariery ulegają zaburzeniom. Mózg jest narażony na dalsze uszkodzenia. Łatwiejsza jest jednak także absorpcja leków. VLR ułatwia przenoszenie pożądanych "ładunków" do mózgu. Dzięki temu pacjent otrzyma większą dawkę potrzebnego środka.

Prof. John Kuo, współautor badania, porównał molekuły minoga do gąbki, która może nasiąkać lekami. Na razie zjawisko przetestowano na myszach z rakiem mózgu.

Zauważono, że u zwierząt terapia nie wpływała na zdrowe tkanki, ale ograniczała się do dostarczania leku chorym komórkom. Lekarze zapowiadają kontynuację badań w celu dalszych odkryć i możliwości wykorzystania molekuł minoga u człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza