Trwa ładowanie...

Paraplegia – przyczyny, objawy, rodzaje, paraplegia spastyczna, leczenie i powikłania

Paraplegia to paraliż najczęściej dwóch kończyn. Rozróżniamy paraplegię pourazową i spastyczną, czyli wrodzoną. Choroba wymaga intensywnej rehabilitacji w celu złagodzenia powikłań.

Zobacz film: "5-latka sparaliżowana po ukąszeniu kleszcza"

spis treści

1. Co to jest paraplegia?

W paraplegii najczęściej dochodzi do porażenia kończyn dolnych. W zależności od miejsca uszkodzenia rdzenia kręgowego, choroba ma różny przebieg.

Uszkodzenie dolnego odcinka kręgosłupa powoduje paraplegię nóg, jednak im wyżej, tym poważniejsze skutki. Uraz górnego odcinka może powodować problemy z ruchomością kończyn górnych, a nawet problemy z oddychaniem.

2. Przyczyny paraplegii

Paraplegia może być spowodowana urazem kręgosłupa w wyniku wypadku komunikacyjnego lub sportowego, ryzykownego skoku lub zabawy nad wodą, a także rany postrzałowej. Uszkodzenie kręgosłupa powoduje przerwanie lub naruszenie rdzenia kręgowego, co skutkuje paraplegią, czyli paraliżem.

Paraliż postępujący. Na czym polega choroba, na którą cierpi Benedykt XVI?
Paraliż postępujący. Na czym polega choroba, na którą cierpi Benedykt XVI? [4 zdjęcia]

Emerytowany 90-letni papież Benedykt XVI cierpi na postępujący paraliż. Dolegliwość może dotrzeć do

zobacz galerię

3. Objawy paraplegii

Paraplegia to natychmiastowy skutek uszkodzenia kręgosłupa, w związku z czym objawem jest przede wszystkim nagły paraliż dolnych kończyn. Wiąże się to z utratą i zaburzeniami czucia i odruchów w kończynach.

Paraplegia może jednak również pojawić się samoistnie, rozwijając się od pewnego momentu życia. Wówczas mamy do czynienia z paraplegią spastyczną.

4. Tetraplegia

Porażenie dwóch kończyn dolnych to nie jedyny rodzaj paraplegii. Choroba może ewaluować w tetraplegię, czyli porażenie czterokończynowe. Lekkie uszkodzenie może również zamienić się w monoplegię, czyli ograniczenie ruchomości i czucia w jednej kończynie.

Samoistnie postępujący paraliż zwany jest paraplegią spastyczną. Jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie bądź dziedziczne. Nieprawidłowość neurologiczna dosięga, tak jak zwykła paraplegia, mięśni i nerwów kończyn dolnych i obręczy biodrowych.

5. Paraplegia spastyczna

Paraplegia spastyczna dzieli się na prostą i złożoną. Paraplegia prosta obejmuje tylko kończyny, natomiast złożona daje również objawy neurologiczne takie jak padaczka, demencja i choroby obwodowego układu nerwowego.

Czym jest paraliż senny? Artysta pokazuje z jakimi koszmarami zmaga się prawie każdej nocy
Czym jest paraliż senny? Artysta pokazuje z jakimi koszmarami zmaga się prawie każdej nocy [7 zdjęć]

Czym właściwie jest porażenie przysenne inaczej nazywane paraliżem sennym? Jest to naturalny stan fizjologiczny,

zobacz galerię

Paraplegia spastyczna pojawia się najczęściej pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Pierwszym objawem jest problem z utrzymaniem równowagi, częste potykanie się, nietrzymanie moczu. Paraplegii spastycznej towarzyszą też skurcze mięśni, skrócenie ścięgna Achillesa i syndrom wydrążonej stopy.

6. Intenstywna rehabilitacja

Leczenie paraplegii opiera się na intensywnej rehabilitacji. Niektóre uszkodzenia mają szanse odwrócenia, zaś te poważniejsze nie rokują pomyślnie.

Rehabilitacja w paraplegiach polega na intensywnej fizjoterapii i psychoterapii. W poważnych uszkodzeniach kręgosłupa leczenie opiera się na umożliwieniu pacjentowi samodzielnej egzystencji z użyciem pomocy ortopedycznych typu wózek inwalidzki, kule, balkonik.

7. Powikłania paraplegii

Paraplegia, jak każda choroba, może prowadzić do powikłań. Najczęstszymi dysfunkcjami, z jakimi borykają się sparaliżowane osoby jest nietrzymanie moczu i kału, a także zanik sprawności seksualnej.

Częstymi powikłaniami paraplegii są też odleżyny, zakrzepica, zapalenie płuc, stany zapalne nerwów i bóle fantomowe.

To może cię zainteresować

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza