Paraplegia – przyczyny, objawy, rodzaje, paraplegia spastyczna, leczenie i powikłania
Paraplegia to paraliż najczęściej dwóch kończyn. Rozróżniamy paraplegię pourazową i spastyczną, czyli wrodzoną. Choroba wymaga intensywnej rehabilitacji w celu złagodzenia powikłań.
Zobacz film: "5-latka sparaliżowana po ukąszeniu kleszcza"
- 1. Co to jest paraplegia?
- 2. Przyczyny paraplegii
- 3. Objawy paraplegii
- 4. Tetraplegia
- 5. Paraplegia spastyczna
- 6. Intenstywna rehabilitacja
- 7. Powikłania paraplegii
1. Co to jest paraplegia?
W paraplegii najczęściej dochodzi do porażenia kończyn dolnych. W zależności od miejsca uszkodzenia rdzenia kręgowego, choroba ma różny przebieg.
Uszkodzenie dolnego odcinka kręgosłupa powoduje paraplegię nóg, jednak im wyżej, tym poważniejsze skutki. Uraz górnego odcinka może powodować problemy z ruchomością kończyn górnych, a nawet problemy z oddychaniem.
2. Przyczyny paraplegii
Paraplegia może być spowodowana urazem kręgosłupa w wyniku wypadku komunikacyjnego lub sportowego, ryzykownego skoku lub zabawy nad wodą, a także rany postrzałowej. Uszkodzenie kręgosłupa powoduje przerwanie lub naruszenie rdzenia kręgowego, co skutkuje paraplegią, czyli paraliżem.
3. Objawy paraplegii
Paraplegia to natychmiastowy skutek uszkodzenia kręgosłupa, w związku z czym objawem jest przede wszystkim nagły paraliż dolnych kończyn. Wiąże się to z utratą i zaburzeniami czucia i odruchów w kończynach.
Paraplegia może jednak również pojawić się samoistnie, rozwijając się od pewnego momentu życia. Wówczas mamy do czynienia z paraplegią spastyczną.
4. Tetraplegia
Porażenie dwóch kończyn dolnych to nie jedyny rodzaj paraplegii. Choroba może ewaluować w tetraplegię, czyli porażenie czterokończynowe. Lekkie uszkodzenie może również zamienić się w monoplegię, czyli ograniczenie ruchomości i czucia w jednej kończynie.
Samoistnie postępujący paraliż zwany jest paraplegią spastyczną. Jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie bądź dziedziczne. Nieprawidłowość neurologiczna dosięga, tak jak zwykła paraplegia, mięśni i nerwów kończyn dolnych i obręczy biodrowych.
5. Paraplegia spastyczna
Paraplegia spastyczna dzieli się na prostą i złożoną. Paraplegia prosta obejmuje tylko kończyny, natomiast złożona daje również objawy neurologiczne takie jak padaczka, demencja i choroby obwodowego układu nerwowego.
Paraplegia spastyczna pojawia się najczęściej pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Pierwszym objawem jest problem z utrzymaniem równowagi, częste potykanie się, nietrzymanie moczu. Paraplegii spastycznej towarzyszą też skurcze mięśni, skrócenie ścięgna Achillesa i syndrom wydrążonej stopy.
6. Intenstywna rehabilitacja
Leczenie paraplegii opiera się na intensywnej rehabilitacji. Niektóre uszkodzenia mają szanse odwrócenia, zaś te poważniejsze nie rokują pomyślnie.
Rehabilitacja w paraplegiach polega na intensywnej fizjoterapii i psychoterapii. W poważnych uszkodzeniach kręgosłupa leczenie opiera się na umożliwieniu pacjentowi samodzielnej egzystencji z użyciem pomocy ortopedycznych typu wózek inwalidzki, kule, balkonik.
7. Powikłania paraplegii
Paraplegia, jak każda choroba, może prowadzić do powikłań. Najczęstszymi dysfunkcjami, z jakimi borykają się sparaliżowane osoby jest nietrzymanie moczu i kału, a także zanik sprawności seksualnej.
Częstymi powikłaniami paraplegii są też odleżyny, zakrzepica, zapalenie płuc, stany zapalne nerwów i bóle fantomowe.
To może cię zainteresować
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.