Trwa ładowanie...

Parafrenia - przyczyny, objawy, metody leczenia

Parafrenia to skomplikowane zaburzenie psychiczne, zbliżone do schizofrenii i paranoi. Obecnie schorzenie to nie jest traktowane jako samodzielna jednostka chorobowa, ale jako zespół objawów, charakterystycznych dla zaburzeń paranoidalnych. Zobacz, czym charakteryzuje się to schorzenie i jak można sobie z nim poradzić.

spis treści

1. Co to jest parafrenia?

Parafrenia zwana jest także halucynozą. Najprościej mówiąc, jest to rodzaj paranoi, której towarzyszą różnego rodzaju omamy i halucynacje. Pojawia się zwykle albo w wieku około 20 lat, albo u osób po 40. roku życia. Największą zachorowalność stwierdzono u osób w podeszłym wieku. Jest to zaburzenie przewlekłe, które wymaga stałej kontroli i leczenia farmakologicznego. Charakteryzuje się objawami wytwórczymi - wizjami, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Zobacz film: "Tajny program kontroli umysłów. Teoria spiskowa, która okazała się prawdą"

Obecnie nie jest ona klasyfikowana jako osobna choroba, ale jako zespół objawów parafrenicznych, które pojawiają się w późnym wieku. Parafrenia częściej dotyczy kobiet, niemniej jednak występuje znacznie rzadziej, niż pozostałe zaburzenia psychiczne, które charakteryzują się omamami i halucynacjami.

2. Przyczyny parafrenii

Przyczyny parafrenii, podobnie jak wielu innych zaburzeń psychicznych, nie są do końca znane. Istnieje teoria o dziedziczeniu konkretnych uwarunkowań, które mogą zwiększać ryzyko występienia objawów u innych członków rodziny. Przyczyną parafrenii mogą być także traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa i czynniki społeczno-wychowawcze. Statystyka pokazuje, że osoby dotknięte parafrenią wychowywały się w środowiskach, w których było przyzwolenie na gwałt, molestowanie, kazirodztwo, choć nie są to jedyne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby.

Przyczyną parafrenii może być także nadużywanie substancji psychoaktywnych oraz uzależniających - alkoholu i narkotyków. U osób starszych zespól parafreniczny może być skutkiem samotności, rutynowowści każdego dnia i poczuciem wycofania społecznego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Objawy parafrenii

Prafrenia to zespół objawów, które pojawiają się stopniowo, więc bardzo łatwo je przeoczyć lub dopasować je do niegroźnych, chwilowych zaburzeń emocjonalnych. Z czasem pojawiają się charakterystyczne dla schizofrenii urojenia i halucynacje.

Osoba z parafrenią bardzo często czuje, że jest bez przerwy obserwowana, śledzona, w związku z czym odczuwa ciągły niepokój i lęk o własne życie. Charakterystyczne jest też poczucie, że osoby poajwiające się w telewizji lub wypowiadające się w internecie, mówią bezpośrednio do tej osoby, patrząc na nią i kierując swoje słowa konkretnie do niej. To znów powoduje irracjonalny lęk i wzmaga paranoję.

Halucynacje mogą być znacznie intensywniejsze od tych, które pojawiają się w przebiegu schizofrenii i zakrawać także o doznania zmysłowe - omamy smakowe i zapachowe. Dodatkowo chory może być nadwrażliwy na dźwięki otoczenia i być przekonany, że sąsiad, który remontuje coś za ścianą, może hałasować złośliwie, aby zdenerwować chorego.

W parafrenii nie występują charakterystyczne dla schizofrenii zaburzenia wyrażania emocji, dezorganizacja ani pogorszenie funkcji społecznych.

4. Leczenie parafrenii

Ponieważ parafrenia nie jest jednostką chorobową, nie istnieje określona metoda jej leczenia. W łagodzeniu objawów zaburzeń pomocne są neuroleptyki. Ważna jest także prawidłowa diagnoza dotycząca chorób towarzyszących objawom parafrenicznym i dopasowanie do niej leczenia.

Jeśli parafrenia dotyczy osób starszych, konieczna jest ich aktywizacja społeczna i zapewnienie towarzystwa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza