Trwa ładowanie...

Paradontoza - przyczyny, objawy, leczenie

Paradontoza jest jednym ze schorzeń przyzębia. Objawia się między innymi krwawiącymi dziąsłami i rozchwianiem zębów, co może doprowadzić do ich utraty. Paradontoza pojawia się, gdy zaniedbana została higiena jamy ustnej lub gdy nasze zęby były niewłaściwie leczone w gabinecie dentystycznym. Leczenie paradontozy wymaga niekiedy specjalistycznych zabiegów laserowych i stosowania antybiotykoterapii. Niezwykle ważna jest też profilaktyka, czyli prawidłowa higiena jamy ustnej.

Zobacz film: "Domowe sposoby na bolący ząb"

spis treści

1. Przyczyny paradontozy

Zapalenie dziąseł spowodowane jest głównie przez zalegającą na zębach płytkę bakteryjną, gromadzącą się wokół szyjki zęba i w przestrzeniach międzyzębowych. Powierzchowne zapalenie dziąseł jest pierwszym symptomem ostrzegawczym, wskazującym na brak prawidłowej higieny jamy ustnej. Objawy zapalenia dziąseł są następujące:

 • zmiany w zabarwieniu dziąsła,
 • zmiany konsystencji i/lub kształtu dziąsła (obrzęk, rozrost),
 • krwawienie podczas zgłębnikowania kieszonki dziąsłowej,
 • obecność kieszonek dziąsłowych.

Przyczyny paradontozy to przede wszystkim zaniedbanie higieny jamy ustnej i niewłaściwie leczone zęby. Paradontoza pojawia się także, gdy prowadzimy nieodpowiednią dietę, mamy wadę zgryzu lub cukrzycę, nadużywamy alkoholu i palimy papierosy.

2. Objawy paradontozy

Jakie są objawy paradontozy? Pacjent skarży się na ból szczęki, smak krwi w ustach, uczucie rozchwiania zębów. Dolegliwości związane z paradontozą mogą nasilać się z wiekiem, w związku z dodatkowym, fizjologicznym zanikiem kości przyzębia. Usuwanie kamienia nazębnego to główna profilaktyka paradontozy, ponieważ kamień drażni dziąsła mechanicznie, a występujące w nim bakterie i ich toksyny są przyczyną rozprzestrzeniania się stanu zapalnego.

Aby uniknąć paradontozy, bardzo ważna jest profilaktyka i higiena jamy ustnej
Aby uniknąć paradontozy, bardzo ważna jest profilaktyka i higiena jamy ustnej

Leczenie chorób przyzębia przeprowadza lekarz w gabinecie dentystycznym. Poza standardowymi zabiegami, w leczeniu paradontozy znajduje zastosowanie laseroterapia oraz antybiotykoterapia ogólna i miejscowa, a także zabiegi chirurgiczne.

Profilaktyka paradontozy obejmuje następujące zachowania:

 • walka z płytką bakteryjną nazębno-dziąsłową,
 • eliminowanie czynników ułatwiających gromadzenie płytki,
 • eliminowanie czynników urazowych,
 • wzmocnienie układu odpornościowego.

Profilaktyka domowa choroby dziąseł polega na:

 • właściwej higienie jamy ustnej,
 • odpowiednim składzie i jakości pożywienia,
 • dobraniu odpowiedniej szczoteczki do zębów,
 • stosowaniu odpowiedniej pasty do zębów,
 • prawidłowym szczotkowaniu zębów (nie można zbyt mocno szczotkować zębów),
 • prowadzeniu regularnego trybu życia,
 • dobrej diecie bogatej w witaminę C, białko, węglowodany,
 • pilnowaniu wczesnego wykrywania i usuwania próchnicy.

Zobacz także:

Profilaktyka paradontozy nie ogranicza się do stosowania odpowiednich past i płynów do codziennej pielęgnacji. Niezmiernie ważne jest wczesne wykrycie i leczenie paradontozy.

Paradontoza staje się chorobą cywilizacyjną. Na schorzenia zębów choruje około 40-50 proc. dorosłej populacji. Nasilenie paradontozy może wystąpić między 50. i 60. rokiem życia, co może skończyć się utratą zębów. Niezmiernie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. dent. Lidia Warda
Następny artykuł: Zapalenie dziąseł
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza