Trwa ładowanie...

Papryczki chili na zapalenie zatok

Naukowcy odkryli nowe właściwości papryczek chili. Okazuje się, że spraye do nosa zawierające substancję występującą w tym ostrym warzywie mogą pomóc zwalczyć niektóre typy zapalenia zatok.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Niealergiczny nieżyt nosa

Niealergiczny nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej objawiające się niedrożnością i bólem zatok. Powodem nie jest alergia, lecz niektóre czynniki środowiskowe, takie jak pogoda, środki chemiczne czy perfumy. U niektórych osób problem nie ma jasnej przyczyny. Ostatnie badania naukowe mogą okazać się przełomowe w leczeniu tego typu nieżytu nosa. Do tej pory nie wynaleziono bowiem skutecznego środka zwalczającego tę dolegliwość.

2. Badania nad właściwościami substancji z chili

Dwutygodniowe badania nad właściwościami substancji z chili z gatunku Capsicum annum przeprowadzono na grupie 44 osób, u których zdiagnozowano niealergiczny nieżyt nosa. Połowie pacjentów podawano spray wzbogacony o substancję pochodzącą z papryczek chili, grupa kontrolna otrzymywała lek bez takiego dodatku. W wyniku badań ustalono, że pierwszy z nich okazał się skuteczniejszy i szybszy w usuwaniu uciążliwych objawów niealergicznego nieżytu nosa. Ulga przychodziła już po minucie od momentu zastosowania.

Gatunek papryczek Capsicum annum zawiera kapsaicynę, czyli substancję, która odpowiada za ostry, piekący smak. Znalazła ona zastosowanie w medycynie, gdzie jest aktywnym składnikiem kilku leków znieczulających, przeznaczonych do użytku zewnętrznego, dostępnych bez recepty.

To musisz wiedzieć

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Skuteczność antybiotyków w leczeniu infekcji zatok
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza