Trwa ładowanie...

Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego

Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego nazywana jest inaczej wziernikowaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Potocznie nazywana jest gastroskopią. Polega na wprowadzeniu przez usta wziernika - fiberoskopu i obejrzeniu całego górnego odcinka przewodu pokarmowego lub tylko jego części. Stosowana jest do diagnozowania zmian w błonie śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego. Umożliwia także, m.in. zahamowanie krwawienia w tym obszarze, wycięcie polipów, zamknięcie żylaków przełyku.

spis treści
Panendoskopia - zdjęcie
Panendoskopia - zdjęcie

Rycina przedstawia zakładanie gastroskopu Kussmaula.

zobacz galerię

Zobacz film: "Badania w RZS"

1. W jakim celu wykonywana jest panendoskopia?

Służy ocenie powierzchni śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego i podatności jego ścian. Przy użyciu dodatkowych instrumentów staje się możliwe pobranie materiału biopsyjnego, w celu zbadania pod kątem histopatologicznym. Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego pozwala także na wykonanie pewnych procedur leczniczych, tj. zahamowanie krwawienia w tym odcinku przewodu pokarmowego, usunięcie polipów, obliterację, tzn. zamknięcie żylaków przełyku, czy rozszerzenie zwężeń przełyku. Wykonanie tych zabiegów pozwala na uniknięcie operacji i skrócenie pobytu pacjenta w szpitalu.

Badanie endoskopowejest konieczne w następujących chorobach i dolegliwościach:

 • zaburzenia połykania;
 • bóle nadbrzusza;
 • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego;
 • objawy kliniczne choroby wrzodowej;
 • podejrzewanie żylaków przełyku;
 • częstość resekcji żołądka;
 • niedokrwistość;
 • niewyjaśniona utrata masy ciała;
 • podejrzenie obecności ciał obcych lub ich obecność.

2. Przygotowania do panendoskopii i przebieg badania

Oprócz panendoskopii do badań endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego zaliczane są także:

 • ezofagoskopia - endoskopia przełyku;
 • gastroskopia - endoskopia żołądka, która bywa nazywana badaniem przełyku, endoskopią przełyku;
 • duodenoskopia - endoskopia dwunastnicy;
 • gastroduodenoskopia - endoskopia żołądka i dwunastnicy.

Przed badaniem nie należy jeść i pić przez 6 godzin. Badanie przewodu pokarmowego trwa kilkanaście minut. Przed jego rozpoczęciem powinno poinformować się lekarza o: utrudnieniu połykania, duszności spoczynkowej, tętniaku aorty, chorobach psychicznych, chorobach zakaźnych, przyjmowaniu leków przeciwkrzepliwych.

Po znieczuleniu gardła specjalnym roztworem pacjent układa się w pozycji leżącej na lewym boku. Możliwe jest także przeprowadzenie badania w pozycji siedzącej. W przypadku panendoskopii ważne jest, aby pacjent leżał na boku, nie unosił głowy do góry i nie wstrzymywał oddechu. Fiberoskop zostaje wprowadzony przez usta. Podczas badania pacjent nie powinien połykać śliny (ścieka do specjalnego pojemnika). W panendoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego stosuje się giętkie fiberoskopy, które w zależności od długości nazywa się ezofagoskopem, gastroskopem, etc. Długość panendoskopu wynosi około 130 cm, a średnica 9 - 13 mm. Przedmioty te zbudowane są z włókna szklanego, które łącznie tworzą światłowód. Jedna wiązka przewodzi światło z zasilacza przez całą długość instrumentu do wnętrza oglądanego narządu, druga, zwana obrazowodem, do oka badającego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Endoskopia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza