Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Palisz papierosy? Możesz nie przeżyć zawału

Ryzyko zgonu po zawale serca u palaczy jest większe niż u osób niepalących – wynika z badania naukowców z Jordanii. Ponadto analizy wykazały, że nałóg uderza nie tylko w serce, ale także w wątrobę.

Zobacz film: "Coraz młodsi umierają na zawał i udar"

spis treści

1. Zawał groźny dla palaczy

Wyniki badania zaprezentowano na spotkaniu Experimental Biology 2022, które odbywa się w dniach 2-5 kwietnia w Filadelfii. Co roku organizuje je Amerykańskie Towarzystwo Fizjologiczne.

Naukowcy z Jordan University of Science and Technology (Irbid) przeprowadzili badanie w grupie 40 osób (29 mężczyzn i 11 kobiet). Pobierano im próbki krwi do analizy po jednej i po czterech godzinach, a następnie po dobie, dwóch dobach i czterech dobach od wystąpienia zawału serca.

Palacze muszą się liczyć z większym ryzykiem zgonu po zawale serca
Palacze muszą się liczyć z większym ryzykiem zgonu po zawale serca (Getty Images)

Okazało się, że osoby palące papierosy miały większe ryzyko zgonu po zawale, niż pacjenci niepalący. Nie odnotowano natomiast podobnych różnic, jeśli chodzi o osoby z nadciśnieniem tętniczym i bez tej dolegliwości.

Badacze stwierdzili też znacznie niższy poziom białka o nazwie alfa1-antytrypsyna (AAT) w wątrobie palaczy. Jest to białko osocza krwi, które należy do najsilniejszych krążących inhibitorów enzymów proteolitycznych, w tym elastazy. Blokując elastazę, alfa1-antytrypsyna zapewnia ochronę tkanek serca podczas zawału. Zdaniem autorów badania utrzymywanie się prawidłowego poziomu alfa1-antytrypsyny w trakcie zawału serca u osób palących mogłoby poprawić ich szansę na przeżycie.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza