Trwa ładowanie...

Palenie powoduje jaskrę i inne choroby oczu

Od dawna wiadomo, że palenie powoduje choroby serca i raka płuc. Jednak, jak pokazuje nowe badanie, to nie koniec listy konsekwencji nałogu tytoniowego. Palenie może bowiem prowadzić do utraty wzroku.

Zobacz film: "Jak rzucić palenie?"

Okuliści uważają palenie za jedną z głównych przyczyn rozwoju jaskry.

Jaskra jest stanem, który powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego oka, pogarszające się z biegiem czasu. Objawia się wzrostem ciśnienia wewnątrz oka. Jest to choroba, która może być dziedziczona i często ujawnia się wśród ludzi starszych.

Palenie może być odpowiedzialne za wiele chorób oczu
Palenie może być odpowiedzialne za wiele chorób oczu (Shutterstock)

Jednak to nie jedyne schorzenie oczu, które powiązano z regularnym paleniem tytoniu.

"Palenie wpływa na ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), zaćmy, retinopatii cukrzycowej i zespołu suchego oka" – powiedział Kamal B. Kapur z sieci szpitali Sharp Sight Group of Eye Hospitals.

Kapur powiedział, że u ludzi, którzy stronią od papierosów, ale są biernymi palaczami, również może dojść do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Podczas gdy jaskra jest chorobą, która uszkadza nerwy wzrokowe oka, zwyrodnienie plamki żółtej powoduje zaburzenia widzenia w centralnym punkcie.

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)
Choroby oczu (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Nie przeocz objawów Z ostatnich badań przeprowadzonych na 1000 dorosłych osób wynika, że prawie połowa...

zobacz galerię

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem rozpoczyna się od problemów z czytaniem i dostrzeganiem szczegółów. W miarę upływu czasu utrata wzroku pogłębia się.

Jak zaznaczają autorzy badania, upośledzenie wzroku z powodu palenia często nie jest poprzedzone charakterystycznymi objawami, ale rozszerzona diagnostyka może ujawnić choroby oczu we wczesnych stadiach, zanim dojdzie do pogorszenia widzenia.

"Ludzie, którzy wypalają co najmniej 10 papierosów dziennie, mają do trzech razy większe ryzyko zaćmy niż osoby niepalące. Podobnie silny związek można zaobserwować między paleniem a jaskrą" - podają autorzy badania.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Lekarze są zdania, że należy głośno mówić o tym, że palenie może nie tylko prowadzić do chorób płuc i gardła, ale też stopniowo uszkadzać nerw wzrokowy.

Tymczasem problemom ze wzrokiem związanym z wiekiem, takim jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma, można zapobiegać poprzez odpowiednią dietę. Produkty korzystne dla oczu dostarczają przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3, cynku oraz witamin A, C i E.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.