Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Palenie papierosów skraca penisa

Aż 9 na 10 osób nałogowych palaczy uzależnia się od papierosów jeszcze w okresie dojrzewania. Wielokrotne badania dowiodły, że wyeliminowanie palenia mogłoby zapobiec powstawaniu nawet 70 proc. nowotworów. Jednak ta wizja rzadko trafia do wyobraźni młodych ludzi, którym wydaje się, że podobne problemy są odległe. Organizatorzy przeprowadzonej niedawno kampanii społecznej postanowili dotrzeć do nich w inny sposób.

Zobacz film: "Alkohol i seks"

W polskich szkołach, przed klubami i w innych miejscach, gdzie można spotkać młodzież rozdawano nietypowe prezerwatywy. Tym razem jednak nie była to akcja związana z profilaktyką chorób przenoszonych drogą płciową czy antykoncepcją. Po otwarciu opakowania okazywało się, że prezerwatywa jest miniaturowych rozmiarów i widnieje na niej informacja: „Palenie skraca twojego penisa”.

Organizator akcji, którym jest MTV Polska, powołuje się na badania naukowców ze Szkoły Medycznej przy Uniwersytecie w Bostonie. Sugerują one, że rozpoczęcie palenia w wieku nastoletnim, czyli w okresie, gdy młody organizm wciąż się jeszcze rozwija, skutkuje skróceniem prącia średnio o centymetr.

Winowajcą jest nikotyna, która zwęża naczynia krwionośne i zakłóca produkcję kolagenu, przez co ciała jamiste znajdujące się w członku stają się mniej rozciągliwe. Być może to potwierdzone naukowo ostrzeżenie stanie się dla młodych mężczyzn silniejszym argumentem przeciwko paleniu papierosów, niż groźba szeregu innych chorób. Te ostatnie wydają się nastolatkom dość odległe, w przeciwieństwie do rozpoczęcia współżycia seksualnego.

Choć kampania dotyczy jedynie wpływu nikotyny na zaburzenia wzrostu członka, warto również wspomnieć, że ta substancja może zakłócić rozwój chłopców w szerszej perspektywie. Hamuje ich całościowy wzrost, a także przyczynia się do obniżenia płodności, ponieważ uszkadza plemniki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza