Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Palenie papierosów a ciąża

Tester tlenku węgla pozwala zmierzyć zjawisko mało znane dla większości palaczy – niedobór tlenu powodowany przez papierosy. Palenie papierosów jest szkodliwe nie tylko ze względu na substancje zawarte w dymie, jest również odpowiedzialne za obniżenie ilości tlenu transportowanego przez krew. Niedobór tlenu wzmaga pracę serca, ma negatywny wpływ na wszystkie organy oraz... na dziecko w łonie matki. Co ciekawe, nie jest on uzależniony od ilości wypalanych papierosów: nawet palenie mniej niż paczkę dziennie, ale mocne przy tym zaciąganie, może spowodować poważną chorobę, jaką jest hipoksja, czyli niedobór tlenu we krwi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

spis treści

1. Analiza poziomu tlenku węgla

Analizator CO pozwala na zmierzenie ilości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Porównując swój wynik z poniższymi danymi, możecie określić poziom zatrucia tlenkiem węgla spowodowanego przez palenie papierosów czynne lub bierne, a także przez zanieczyszczenie środowiska.

Liczby podane są w ppm (cząsteczka CO na milion cząsteczek powietrza):

  • Powyżej 30 ppm – bardzo wysoki poziom zatrucia CO

  • 11 – 30 ppm – wysoki poziom zatrucia CO (osoba paląca)

  • 6 – 10 ppm – niski poziom zatrucia CO (osoba mało paląca lub paląca biernie, zanieczyszczenie powietrza)

  • 0 – 5 ppm – brak zatrucia CO.

2. Wpływ palenia na dziecko

Dziecko koncentruje tlenek węgla we krwi i w mózgu. W konsekwencji poziom CO jest u niego wyższy niż u matki, wyższy jest również poziom zatrucia tlenkiem węgla. Co więcej, wartości ppm są bezpośrednio związane z wagą dziecka: 1 ppm CO zmniejsza wagę o 20 g! Palenie tytoniu w czasie ciąży może zatem obniżyć wagę dziecka nawet o 400 – 500 g!

Wszystkie kobiety w ciąży, palące czy nie, powinny zadbać o badanie poziomu CO. Taki test pozwala zmierzyć stopień narażenia kobiety na bierne palenie (czyli poprzez dym nikotynowy, niepochodzący od matki) oraz na zanieczyszczenie środowiska. Również samo rzucanie palenia powinno u kobiety starającej się o dziecko rozpocząć się w miarę wcześniej, nie należy zwlekać z tą decyzją.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza