Trwa ładowanie...

Pacjenci z depresją są mniej wrażliwi na chemioterapię

Pobudzające białko mózgu odgrywa ważną rolę w tym, jak dobrze ludzie reagują na chemioterapię, ogłosili naukowcy na kongresie ESMO Asia 2016 w Singapurze.

1. Kluczowy neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego

Badania wykazały, że u pacjentów cierpiący na raka i depresję zmniejszyły się ilości neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego (brain-derived neurotophic factor, BDNF) we krwi. Niski poziom sprawia, że  ludzie są mniej wrażliwi na leki na raka i mniej tolerancyjni wobec skutków ubocznych.

Główny autor badania, Yufeng Wu, szef oddziału onkologii w Klinice Chorób Wewnętrznych w Głównym Szpitalu Uniwersytetu Zhengzhou mówi - "To istotne, by lekarze zwracali większą uwagę na nastrój i stan emocjonalny pacjentów. Depresja może ograniczyć skutki chemoterapii i BDNF odgrywa ważną rolę w tym procesie".

Depresja pogarsza stan pacjentów chorych na raka
Depresja pogarsza stan pacjentów chorych na raka (Shutterstock)

Zły nastrój jest powszechny wśród pacjentów chorych na raka, zwłaszcza nieuleczalnie chorych. BDNF jest niezbędne dla zdrowego funkcjonowania mózgu i niskie poziomy zostały powiązane z chorobami psychicznymi. Badanie to miało na celu dowieść, jak depresja wpływa na efekty leczenia osób z zaawansowanym rakiem płuc.

Naukowcy zaprosili do badania 186 nowo zdiagnozowanych pacjentów otrzymujących chemioterapię. Aby ocenić ich stan umysłu, uczestnicy zostali poproszeni o ocenę ilości depresyjnych dni przed rozpoczęciem leczenia. Pytano również o radość z detali i ocenę wszystkich przeżyć oraz o inne dane. To pozwoliło naukowcom porównać te dane z wynikami nastroju pacjentów.

Wyniki wykazały, że osoby, u których nowotwór rozprzestrzenił się na inne narządy, były najbardziej przygnębione i to poważnie zmniejszyło ich tolerancję na chemioterapię. To wiązało się z wymiotami, zmniejszeniem liczby białych krwinek i przedłużonym pobytem w szpitalu. Wpływ na ciężką depresję był jeszcze większy. Pacjenci z chorobą żyją krócej, a jakość ich życia się pogarsza.

2. Ku nowym metodom leczenia

Zobacz także

Naukowcy odkryli, że BDNF wyraźnie zwiększyło liczbę komórek nowotworowych zabitych przez chemioterapię. U pacjentów z ciężką depresją zanotowano niższe stężenie białka we krwi, tak więc ich ciała nie walczyły tak skuteczne  z rakiem. To ogranicza ich szanse na przeżycie choroby.

"Naszym celem jest teraz przepisanie leków, takich jak fluoksetyna, dla pacjentów z depresją i badanie ich wrażliwości na chemioterapię" - dodaje Wu.

Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku
Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku [10 zdjęć]

Badania statystyczne sugerują, że kobiety i mężczyźni po 40 roku życia są bardziej narażeni na wystąpienie

zobacz galerię

Wypowiadając się na temat wyników badań, Ravindran Kanesvaran, konsultant onkologii i adiunkt na Uniwersytecie Medycznym Duke-NUS w Singapurze, powiedział - "Związek między depresją a słabymi wynikami u tych pacjentów jest istotny i może być związany z zmniejszeniem tego czynnika w mózgu.

To odkrycie być może doprowadzi do opracowania nowych metod w leczeniu depresji u tych pacjentów, co z kolei może przedłużyć ich życie. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia wpływu różnych leków antydepresyjnych na poziom BDNF."

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza