Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Ozena - co to jest, jakie są przyczyny przewlekłego zanikowego cuchnącego nieżytu nosa, objawy, leczenie

Ozena, nazywana także przewlekłym zanikowym cuchnącym nieżytem nosa jest rzadko występującym schorzeniem. Za rejony endemicznego występowania ozeny uznaje się kraje Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Przewlekły zanikowy cuchnący nieżyt nosa objawia się cuchnieniem z jamy nosowej, przewlekłym katarem, a także atrofia błony śluzowej nosa. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej choroby? W jaki sposób leczy się ozenę?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Co to jest ozena?

Ozena, którą nazywa się również przewlekłym zanikowym cuchnącym nieżytem nosa (łac. ozaena lub rhinitis chronica atrophica foetida) została opisana po raz pierwszy w 1876 roku przez Bernharda Fränkla. Za rejony endemicznego występowania ozeny uznaje się kraje Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Choroba zdecydowanie częściej dotyka płeć damską.

Przewlekły zanikowy cuchnący nieżyt nosa to schorzenie, które przebiega etapowo. U pacjentów z ozeną obserwuje się postępujący zanik błony śluzowej i kostnego rusztowania nosa z poszerzeniem przewodów nosowych. Ozena charakteryzuje się występowaniem dużych, ciemnozielonych lub czarnych suchych strupów, a także upośledzeniem węchu. Większość pacjentów narzeka także na nieprzyjemny posmak w ustach. Cuchnące ciemnozielone strupy są przyczyną bólu, a także trudności w oddychaniu.

2. Jakie są przyczyny przewlekłego zanikowego cuchnącego nieżytu nosa?

Ozena zwana również przewlekłym zanikowym cuchnącym nieżytem nosa jest chorobą, z którą zmagali się już nasi dawni przodkowie. Niestety, przyczyny powstawania choroby nie są do końca znane. Wielu specjalistów uważa, że choroba jest wynikiem bakterii Klebsiella ozenae. Ozena może być także wynikiem czynników genetycznych, zaburzeń endokrynologicznych, czynników środowiskowych, niedoborów witamin i minerałów. Niektórzy lekarza uważają z kolei, że przewlekły zanikowy cuchnący nieżyt nosa jest wynikiem problemów autoimmunologicznych.

To musisz wiedzieć

Jak walczyć z katarem? Alergiczny katar Odciągacz kataru Domowe sposoby na katar - rodzaje kataru, leki, uporczywy katar Katar wywołany wysiłkiem fizycznym

3. Objawy ozeny

Pierwszy objaw ozeny to przede wszystkim uczucie suchości w jamie nosowej. Kolejny symptom chorobowy to postępująca atrofia błony śluzowej i kostnego rusztowania nosa z poszerzeniem przewodów nosowych. Wśród innych objawów należy wymienić również ansomię (tzn. tymczasową lub trwałą utratę węchu), ciemnozielone lub czarne suche strupy, a także nieprzyjemny zapach z jamy nosowej. Cuchnienie z nosa oraz powstawanie strupów wywołane jest obecnością bakterii.

4. Jak wygląda leczenie ozeny?

Osoby zmagające się z ozeną, czyli przewlekłym zanikowym cuchnącym nieżytem nosa zmuszone są do regularnego oczyszczania i nawilżania jamy nosowej. Leczenie zachowawcze polega na płukaniu jamy nosowej roztworami z soli fizjologicznej, stosowaniu maści i zawiesin z dodatkiem witaminy A, a także miejscowych antybiotyków. Niektórzy pacjenci poddają się również operacji zwężenia jam nosowych. Istnieje kilka sposobów operacyjnego leczenia ozeny.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza