Trwa ładowanie...

Owczarki niemieckie wykrywają raka piersi ze stuprocentową skutecznością

Wielu właścicieli psów uważa, że ich pupile doskonale wyczuwają niebezpieczeństwo. Nowe badanie potwierdza, że rzeczywiście mogą one posiadać swoisty szósty zmysł. Naukowcy z Instytutu Curie w Paryżu twierdzą, że psy, a w szczególności owczarki niemieckie, mają zdolność wykrywania raka piersi u kobiet z dokładnością sięgającą 100 proc.

Zobacz film: "Profilaktyka raka piersi jest najważniejsza, czyli dlaczego warto badać się regularnie"

spis treści

1. Owczarki niemieckie - czy mogą wykryć raka piersi?

"Chociaż posiadamy skuteczne technologie, czasami prostsze, bardziej oczywiste rozwiązania także mogą okazać się pomocne" - powiedział Amaury Martin z Instytutu Curie. Podczas gdy coraz częściej słyszymy o owczarkach niemieckich, które wyczuły rozwijającego się raka u swoich właścicieli, zespół postanowił zbadać, czy możliwe jest wyszkolenie owczarków niemieckich w taki sposób, by wykrywanie chorób przez te zwierzęta było możliwe.

Zespół badawczy przez pół roku szkolił dwa owczarki niemieckie - Thora i Nykiosa. Z pomocą psiego specjalisty Jacky'ego Expertona miały one nauczyć się odróżniać materiał z komórkami osób chorych na raka piersi i zdrowych. Następnie naukowcy sprawdzili efekty szkolenia przy wykorzystaniu nowych bandaży używanych przez pacjentów.

Owczarki niemieckie są w stanie wyczuć zapach raka piersi
Owczarki niemieckie są w stanie wyczuć zapach raka piersi (123rf)

2. Owczarki niemieckie - czy skutecznie wykrywają raka?

Owczarki niemieckie zostały poddane dwóm próbom, w których miały one za zadanie znaleźć materiał należący do chorej osoby. W tym celu zwierzętom przedstawiano cztery pudełka, z których jedno zawierało bandaż pacjenta z rakiem, a trzy - osoby zdrowej.

W pierwszej części badania owczarki niemieckie wykazały 90 proc. - wykryły 28 spośród 31 nowotworowych bandaży. W drugiej turze psy wykonały zadanie bezbłędnie. Naukowcy uważają, że jest to prosta, nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która może zrewolucjonizować wczesne wykrywanie raka w mniej rozwiniętych częściach świata.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

"Chociaż w tych krajach są i onkolodzy, i chirurdzy, na obszarach wiejskich często dostęp do diagnostyki jest ograniczony" - powiedziała Isabelle Fromantin, prowadząca projekt "Kdog", którego częścią było badanie.

Martin i Fromantin pragną przeprowadzić badanie kliniczne z udziałem większej liczby pacjentów i dwóch kolejnych psów. Podkreślają, że wykorzystywanie wyszkolonych psów do wykrywania nowotworu u osób spoza laboratorium nie niesie żadnego ryzyka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Owczarki niemieckie - jakie choroby potrafią wykryć?

Eksperci niejednokrotnie dowodzili, że owczarki niemieckie to inteligentne zwierzęta, które mogą być wartościowymi asystentami medycznymi. Dzięki doskonałemu węchowi i słuchowi mogą ostrzegać właścicieli przed problemami zdrowotnymi.

Poprzednie badania pokazały, że psy mogą również skutecznie pomóc zdiagnozować migrenę ("Journal of Alternative and Complementary Medicine", 2013 r.), niski poziom cukru we krwi ("Diabetes Care", 2016 r.) oraz infekcje bakteryjne w moczu ("Open Forum Infectious Diseases", 2016 r.).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza