Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Owad, który atakuje chmarami. Czym jest strzyżak jeleni?

Letni spacer do lasu, to czysta przyjemność. Świeże powietrze i promienie słońca napawają optymizmem. Gdyby tylko nie ten owad...

Zobacz film: "Co warto kupić? Nawilżacze powietrza"

spis treści

Jest niewielki i na pierwszy rzut oka można go pomylić z kleszczem. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że strzyżak jelenica zazwyczaj nie atakuje samodzielnie. Bywa, że obłazi człowieka w towarzystwie kilkunastu swoich kolegów. Choć w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno, bo w latach 80. XX wieku, to zadomowił się i stał się gatunkiem dość pospolitym. Doprowadzając przy okazji do szału każdego, kto miał z nim bliższy kontakt. Ale po kolei.

Sprawdź też:

Kolorowa jesień - najmodniejsze stylizacje dla niemowląt

1. Co to jest strzyżak?

Strzyżak jelenica, zwany też sarnim, to żyjący w lesie niewielki owad. Rodzina: narzępikowate, rząd: muchówki. Nazywany jest także wszą jelenią. I nie bez przyczyny.

- Pasożyt ten najczęściej bytuje właśnie na sierści jelenia lub sarny, żyjąc tam wyciera skrzydła. Tam też następuje rozmnażanie. Samice rodzą żywe larwy, które później zmieniają się w poczwarki, a te w młode osobniki – wyjaśnia dr Jarosław Pacoń z Zakładu Parazytologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. - Strzyżaki żywią się krwią – dodaje ekspert.

2. Strzyżak a człowiek

To, że strzyżaki bytują na dzikich zwierzętach leśnych, nie oznacza, że nie atakują człowieka. Wręcz przeciwnie – robią to szczególnie we wrześniu i październiku. Co więcej – atakują chmarami, dosłownie obsiadają. Nie wybierają swojej ofiary - jak jak robią to kleszcze – po zapachu. Siadają na tym, kto akurat przechodzi obok.

- Strzyżaki to bardzo natrętne stworzenia. Są niewielkie, ale potrafią nieźle zdenerwować. Po pierwsze dlatego, że gdy atakują, siadają na różne części ciała, wchodzą we włosy czy pod ubranie. To wywołuje panikę. Po drugie – nie można ich strzepać czy przegonić machnięciem ręki – podkreśla dr Pacoń.

Owady te mają mięsiste i silne nóżki wyposażone w specjalne haczyki. Ich pancerzyk jest bardzo twardy i w dodatku pokryty włoskami. Niezwykle trudno jest go rozgnieść. Gdy atakują, nóżkami przytrzymują się skóry lub ubrania, a to sprawia, że jedynym sposobem na ich usunięcie jest złapane w palce i zdjęcie.

Strzyżaki mogą ugryźć. Ich ukąszenia są bolesne, mogą pozostawić ślad, który widoczny będzie nawet przez dwa tygodnie. U osób, które cierpią na alergię, ukąszenie strzyżaka może być przyczyną długotrwałego swędzenia.

Zobacz również:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie

Czy strzyżaki mogą przenosić choroby? Źródła medyczne nie notują wielu potwierdzonych przypadków zakażeń, a sam strzyżak nie jest ważnym przenosicielem patogenów. Z drugiej strony, badania przeprowadzone w Finladii wykazały, że pasożyty te mogą jednak przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis. Wywołuje ona nieprzyjemne zmiany skórne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza