Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Otyłość powodem nowotworów wśród młodych ludzi

Coraz więcej młodych ludzi choruje na nowotwory, a jednym z głównych powodów jest otyłość. To druga z najgroźniejszych przyczyn rozwoju raka, pierwszą jest palenie papierosów. Mówi się, że "rak lubi tłuszcz", przez co ludzie otyli częściej chorują na nowotwory.

Zobacz film: "Rewolucja w leczeniu otyłości. Naukowcy na dobrym tropie"

spis treści

1. Wzrost zachorowań na nowotwory

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że na świecie ponad miliard ludzi jest otyłych, z czego 300 milionów jest otyłych klinicznie. Około 40 proc. Amerykanów ma problem z otyłością. W Polsce sytuacja również nie jest optymistyczna - otyłość I, II lub III stopnia ma 27 proc., ale gdyby dołączyć do tego nadwagę - byłoby to aż 70 proc. Oznacza to, że aż blisko 3/4 Polaków zmaga się z dodatkowymi kilogramami.

W czasopiśmie naukowym "The Lancet Public Health" czytamy, że największy wzrost zachorowań na raka spowodowany otyłością występuje w grupie 25-49 lat.

Nowotwory, których przyczyną może być otyłość. Ryzyko wzrasta z każdym kilogramem
Nowotwory, których przyczyną może być otyłość. Ryzyko wzrasta z każdym kilogramem [6 zdjęć]

Zbędne kilogramy mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka rozwoju chorób serca i układu krążenia.

zobacz galerię

Przeanalizowano 30 typów nowotworów, na które najczęściej chorują młode osoby, z tego 12 związanych było z otyłością. W ciągu ostatnich lat najbardziej wzrosły zachorowania na nowotwory: jelita grubego, trzonu macicy, pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki oraz szpiczaka mnogiego. Największy wzrost zachorowań na nowotwory był wśród 6 z 12, które związane są otyłością.

Irlandzcy badacze sądzą, że to komórki tłuszczu blokują działania komórek odpornościowych, co wpływa na rozwój raka u osób otyłych. Jeżeli BMI jest większe niż 30, to rośnie ryzyko zachorowania. Zbędne kilogramy powodują zburzenia insuliny, wywołują stany zapalne, podwyższają poziom cukru we krwi, a także źle wydzielane są hormony płciowe.

Kobiety, dużo bardziej niż mężczyźni, są narażone na nowotwory - szacuje się, że nawet dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn choruje na raka. Z czego najczęstszym jest rak piersi i trzonu macicy.

Ponadto otyłość zwiększa ryzyko na raka przełyku, trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wątroby i nerki.

2. Otyłe dziecko to otyły dorosły

Problem z nadwagą zaczyna się już w dzieciństwie. Często jest bagatelizowany, bo sądzi się, że dziecko ze zbędnych kilogramów po prostu wyrośnie. Już we wczesnych latach może to wpływać na procesy rakotwórcze. Nadwaga u dziecka świadczy zazwyczaj o tym, że będzie ono otyłe także jako dorosły.

Dlatego nie wolno lekceważyć problemu i szybko zmniejszyć masę ciała. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i więcej aktywności fizycznej sprawią, że szybko obwód w pasie się zmniejszy. Otyłość brzuszna jest także czynnikiem rozwoju cukrzycy typu 2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza