Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Otyłość i zaburzenia snu - czy jest między nimi związek?

Według naukowców istnieje związek pomiędzy zaburzeniami snu a otyłością, zespołem niespokojnych nóg i schizofrenią.

Badacze z Uniwersytetu Manchester zaznaczają, że wyniki ich rozważań są bardzo interesujące i pozwalają zrozumieć biologiczne podłoże tych schorzeń. Z epidemiologicznego punktu widzenia, naukowcy już wcześniej widzieli związek pomiędzy tymi schorzeniami.

Jednak to pierwsze badanie, w którym postanowiono przyjrzeć się biologicznym powiązaniom tych zaburzeń. W tym celu przebadano i poddano analizie geny ponad 112 tysięcy pacjentów, aby zbadać korelację pomiędzy występowaniem zaburzeń snu z pewnymi charakterystycznymi genami.

Naukowcy wykazali regiony w genomie, które były odpowiedzialne za wystąpienia różnych problemów ze snem (włączając w to bezsenność i nadmierną, patologiczną senność w ciągu dnia), a następnie występowanie schorzeń, takich jak zespół niespokojnych nóg, schizofrenia czy też otyłość.

Zespól niespokojnych nóg należy do najczęstszych zaburzeń ruchowych podczas snu
Zespól niespokojnych nóg należy do najczęstszych zaburzeń ruchowych podczas snu (123RF)

Jak zaznaczają naukowcy na ten moment nie ma dostępnych metod, które znalazłyby punkt uchwytu na poziomie molekularnym, oddziałując na problemy ze snem. Badacze mają jednak nadzieję, że ich odkrycia pozwolą na wynalezienie odpowiednich metod terapeutycznych, skutecznych w terapii zaburzeń snu.

Wyniki analizy naukowców można odnaleźć w magazynie "Nature Genetics".

Czym jest zespół niespokojnych nóg? To najczęściej rozpoznawane zaburzenie ruchowe podczas snu, które głównie występuje w okresie zasypiania. Na czym dokładnie polega? Pacjenci często zgłaszają nietypowe objawy w obrębie nóg, do których zaliczamy głównie mrowienie lub cierpnięcie w obrębie kończyn dolnych z towarzyszącą koniecznością poruszania nogami.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem
Zaskakujące przyczyny problemów ze snem [9 zdjęć]

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki. Eksperci

zobacz galerię

Przyczyny tego zaburzenia mogą być różne, nie mniej jednak najczęściej wymienia się niewydolność nerek, polineuropatie, czy też obniżone stężenie żelaza lub magnezu. Zespół niespokojnych nóg może także zostać wywołany przez leki do których należy lit czy też leki przeciwdepresyjne.

Warto również wspomnieć, że u pacjentów dochodzi również do nieefektywnego snu, bowiem podczas zaburzeń ruchowych dochodzi do przebudzenia się, przez co sen staje się nieefektywny.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Białko związane z otyłością może powodować białaczkę
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza