Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Otyłe dzieci muszą zmniejszać żołądki

Choroby serca, nowotwory, cukrzyca, zwyrodnienia stawów, zaburzenia hormonalne, a nawet niepełnosprawność – chociaż konsekwencje otyłości są tragiczne w skutkach, coraz więcej Polaków zmaga się z tą chorobą. W Łodzi już nawet kilkunastolatkowie przechodzą operacje zmniejszania żołądka – najmłodszy miał 17 lat i ważył ok. 180 kg. Sytuacja jest dramatyczna.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

1. Otyłość dopada najmłodszych

Przyczyn otyłości jest mnóstwo – stres, przetworzone jedzenie, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb pracy, złe nawyki żywieniowe, niezdrowy tryb życia etc. Można wymieniać bez końca. Plaga otyłości rozprzestrzenia się w zastraszająco szybkim tempie.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Instytut Żywności i Żywienia ponad 22 proc. uczniów uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma zbyt wysoką masę ciała. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia otyłość już osiągnęła rozmiary epidemii.

– 2,3 mld ludzi na świecie ma nadwagę, a 700 mln otyłość – informuje WHO.

Kampanie społeczne czy akcje informacyjne rodziców, nauczycieli czy samych dzieciaków nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

2. Nastolatki ze zmniejszonym żołądkiem

W dwóch łódzkich szpitalach, im. Barlickiego i im. Kopernika, operacja zmniejszenia żołądka u pacjentów poniżej 18. roku życia to nie żadna nowość – lekarze przeprowadzają je już od kilku lat.

W przypadku młodych ludzi okazuje się to być jedynym skutecznym rozwiązaniem, które może uchronić ich przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w życiu dorosłym.

Dr Tomasz Szewczyk, chirurg zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości w szpitalu im. Barlickiego, w wywiadzie udzielonym dla Expressu Ilustrowanego zdradził, że jego najmłodszy pacjent miał 17 lat i ważył blisko 180 kg.

Zdarza się jednak, że informacje na temat operacji zmniejszania żołądka chcą uzyskać rodzice młodszych dzieci – 13- i 14-latków. Na końcu jednak to i tak w pełni świadomy pacjent po konsultacjach psychologicznych musi wyrazić zgodę i być poinformowany o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą operacja zmniejszenia żołądka. Należy do nich miedzy innymi całkowita zmiana stylu życia i sposobu odżywiania, a także możliwe komplikacje poopreracyjne (m.in. przepuklina, uszkodzenie śledziony, chroniczne niedobory witamin itp.).  

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza