Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Otępienie czołowo-skroniowe - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Otępienie czołowo-skroniowe to choroba, prowadząca do nieodwracalnych zmian w komórkach nerwowych. W efekcie pacjent cierpi na szereg dolegliwości, między innymi ma ogromne trudności z kontrolowaniem własnych emocji i z poprawną wymową słów. Co warto wiedzieć o otępieniu czołowo-skroniowym?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co to jest otępienie czołowo-skroniowe?

Otępienie czołowo-skroniowe (frontotemporal dementia, FTD) to choroba, która wywołuje zmiany zanikowe zlokalizowane w płatach czołowych oraz w przednich częściach płatach skroniowych mózgu.

Wyróżnia się kilka rodzajów choroby:

  • wariant behawioralny otępienia czołowo-skroniowego,
  • afazja postępująca niefluentna,
  • otępienie semantyczne.

2. Częstotliwość występowania otępienia czołowo-skroniowego

Otępienie czołowo-skroniowe jest rozpoznawane na świecie z częstotliwością 15:100 000. Choroba ta stanowi 8-10% wszystkich przypadków otępienia. Schorzenie to występuje bez względu na płeć, najbardziej narażone są osoby po 65. roku życia. Zdarza się również, że otępienie występuje u kilku członków rodziny, również w młodszym wieku.

3. Przyczyny otępienia czołowo-skroniowego

Do tej pory nie ustalono przyczyn otępienia czołowo-skroniowego. Najbliższa jest teoria o degradacji neuronów na skutek białek o niewłaściwej budowie, zlokalizowanych w płatach czołowych i skroniowych.

Nadmiar białek w mózgowiu skutkuje problemami w wymianie sygnałów pomiędzy neuronami oraz zwiększeniem obumierania komórek.

Zobacz także:

4. Objawy otępienia czołowo-skroniowego

Otępienie rozwija się powoli i przez długi czas dolegliwości są niezauważane. Na początku pacjenci zapominają słów i zaczynają mówić mniej wyraźnie. Dodatkowo pojawiają się trudności z kontrolą nad emocjami i zachowaniami, co negatywnie przekłada się na relacje z innymi osobami.

Wraz z upływem czasu chory ma bardzo zmienne nastroje, jest pobudzony, niestabilny emocjonalnie, nie widzi też niczego złego w swoim postępowaniu. Zaczyna zapominać o zupełnie naturalnych czynnościach, jak picie, jedzenie czy higiena osobista.

Niestety wśród objawów otępienia można wyróżnić także występowanie myśli samobójczych, wzmożoną skłonność do używek (nawet jeżeli w przeszłości pacjent nie był uzależniony). Następnie pojawiają się zaburzenia funkcji ruchowych, takie jak sztywność, drżenie mięśni, nietrzymanie moczu lub stolca.

5. Diagnostyka otępienia czołowo-skroniowego

Podstawą do rozpoznania choroby jest wywiad lekarski, który ma na celu określenie objawów i ich natężenia. Istotne jest to, by pacjentowi towarzyszył ktoś z najbliższego otoczenia, ze względu na jeden z symptomów otępienia, czyli brak krytycyzmu.

Kolejnym krokiem jest wykonanie badania neurologicznego i oceny neuropsychologicznej. Specjalista musi wykluczyć pozostałe możliwe przyczyny zaistniałych zmian, na przykład podłoże psychiczne lub inne schorzenia neurologiczne.

Głównym punktem diagnostyki otępienia czołowo-skroniowego jest badanie obrazowe głowy, który podkreśli zmiany zanikowe w konkretnych miejscach. Natomiast czynnościowe badania obrazowe mózgu mogą ujawnić cechy choroby, nawet w jej wczesnym etapie.

6. Leczenie otępienia czołowo-skroniowego

Otępienie czołowo-skroniowe rozwija się, pomimo stosowanych leków. Preparaty mają za zadanie jedynie wyciszenie objawów, szczególnie tych powiązanych z brakiem kontroli nad emocjami.

Chorzy zwykle żyją około ośmiu lat od początku otępienia. Niestety wyleczenie choroby jest niemożliwe, ponieważ uszkodzenie komórek nerwowych jest nieodwracalne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza