Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

W Polsce pojawił się nowy niebezpieczny dopalacz - etazen. GIS ostrzega

Polscy funkcjonariusze wykryli na terenie kraju nowy związek chemiczny, który jest zamiennikiem heroiny i fentanylu - etazen. Substancja może być szczególnie niebezpieczna, dlatego Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne ostrzeżenie publiczne.

Zobacz film: "Pijesz dużo alkoholu? Zobacz co dzieje się z twoim sercem"

1. Co to jest etazen?

- Nowa substancja to etazen, czyli związek chemiczny z tej samej grupy narkotyków, do której należą: heroina, morfina, kodeina, czy tramadol - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii i uzależnień ze Stowarzyszenia MONAR.

Etazen pojawił się w nielegalnym obiegu w Łodzi. Jego działanie jest wyjątkowo silne. Jak podaje GIS - specjaliści szacują, że jest nawet 60 razy mocniejszy od morfiny. Choć zazwyczaj występuje w postaci szarego proszku, to może być dostępny również jako liquid do e-papierosa, susz do palenia czy spray do nosa.

- To substancja, która działa depresyjnie na centralny układ nerwowy. Nie chodzi tu jednak o depresję rozumianą jako stan psychologiczny. Na skutek zażycia substancji cały układ nerwowy spowalnia. Traci się kontakt z rzeczywistością. Można nawet w ogóle stracić przytomność. Osoby, które spożyły taki narkotyk, mogą być również w stanie przypominającym sen - mówi dr Banaszak.

Specjalistka zaznacza, że wszystkie dopalacze mają jeden wspólny mianownik - ich działanie jest bardzo intensywne. Działają szybciej, mocniej i są bardziej neurotoksyczne od środków stosowanych chociażby w latach 90-tych.

- Problem polega na tym, że nie trzeba brać ich regularnie, by doszło do tragedii. Często wystarczy pojedynczy kontakt z substancją. Warto podkreślić, że wiele z nich jest też kilkadziesiąt razy mocniejsze od heroiny. Kolejny problem to fakt, że nikt - łącznie ze sprzedającymi - nie zna dokładnie ich składu. Substancje się mieszają, mają różne stężenia, więc bardzo trudno przewidzieć, jaka ilosć nie zabije osoby zażywającej taki dopalacz. Czasami nawet przy małej dawce organizm może spowolnić tak, że pojawia się depresja oddechowa - człowiek może przestać oddychać. Osoby zażywające - najczęściej się po prostu duszą - wyjaśnia specjalistka psychoterapii i uzależnień ze Stowarzyszenia MONAR.

(GIS)
(GIS)

2. Jakie objawy występują po zażyciu etazenu?

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że zażycie każdej niedozwolonej substancji wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia lub życia. Dlatego informuje, że u osoby po zażyciu etazenu wstępują następujące objawy:

  • zaburzenia świadomości,
  • wąskie "szpilkowate" źrenice,
  • bradykardia (zwolnienie czynności serca),
  • niskie ciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, które może doprowadzić do śmierci.

Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej:

  • zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej,
  • wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego (tel. 112),
  • zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza