Trwa ładowanie...

Bezpieczne stosowanie leków na przeziębienie i grypę

Najczęściej stosowanymi lekami bez receptypreparaty na przeziębienie i grypę. W sezonie grypowym często decydujemy się leczyć na własną rękę. Jak się okazuje, nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa stosowania leków przeciw przeziębieniu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czytanie ulotek dołączonych do leków

Urząd Rejestracji Leków informuje, iż w 40% przypadków w wyborze leku kierujemy się wiedzą uzyskaną z reklam. Rzadziej konsultujemy swój wybór leku bez recepty z farmaceutą lub lekarzem. Niestety, nie zawsze też czytamy dołączoną do farmaceutyku ulotkę informacyjną, a jeżeli już po nią sięgamy, to nie czytamy jej dokładnie.

2. Zasada niełączenia tych samych składników

Leki o różnych nazwach bardzo często mają właściwie ten sam skład. Kupowanie w aptece kilku leków przeciw przeziębieniu i grypie nie ma większego sensu, a czasami może być nawet niebezpieczne, gdyż w rzeczywistości przyjmujemy zwielokrotnioną dawkę tej samej substancji.

3. Na co zwracać uwagę przy wyborze leków na przeziębienie?

Przy wyborze leków bez recepty należy zwracać uwagę na niekorzystne interakcje farmaceutyków, a także na przeciwwskazania do stosowania leków w różnych chorobach i dolegliwościach. Informacje te są zawsze dołączone w ulotce. Można o to również zapytać farmaceutę przy kupowaniu leku.

4. Sezon grypowy

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy częściej sięgamy po leki bez recepty na przeziębienie i grypę. Zazwyczaj szukamy środków na gorączkę, ból gardła i mięśni, kaszel i katar. Warto w naszych poszukiwaniach zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże nam dobrać bezpieczne i skuteczne zestawienie farmaceutyków, dobrane odpowiednio do naszych potrzeb.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Cynk na przeziębienie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza