Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Odmiedniczkowe zapalenie nerek - przyczyny, objawy, leczenie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek najczęściej powstaje na skutek nieleczonej lub niewłaściwie leczonej infekcji pęcherza lub cewki moczowej. Dodatkowo infekcje dróg moczowych mają tendencję do nawrotów. Aby uniknąć odmiedniczkowego zapalenia nerek, nawet po powrocie do zdrowia, należy pamiętać o kontrolnych badaniach moczu.

Zobacz film: "Wpływ chorób nerek na choroby serca"

spis treści

1. Odmiedniczkowe zapalenie nerek - przyczyny

Za odmiedniczkowe zapalenie nerek odpowiedzialne są bakterie. Najczęściej atakują pałeczki jelitowe i gronkowiec. Do zakażenia dochodzi gdy nasz system odpornościowy jest osłabiony. Narażone są osoby, które przez dłuższy czas przyjmowały antybiotyki lub leki immunosupresyjne oraz osoby po zabiegach na drogach moczowych. Za zapalenie dróg moczowych odpowiadają również drobnoustroje przenoszone drogą płciową. Chlamydie, mikolazmy, dwoinka rzeżączki i wirusy. Najczęściej atakują kobiety aktywne seksualnie. Zapalenie dróg moczowych częściej spotyka kobiety, rzadziej mężczyzn. Dzieje się tak, gdyż drogi moczowe kobiet są inaczej zbudowane niż drogi moczowe mężczyzn. U kobiet cewka moczowa jest krótsza i bakteriom łatwiej jest wniknąć do niej.

Ryzyko zachorowań na odmiedniczowe zapalenie nerek wzrasta z powodu:

Na zapalenie dróg moczowych szczególnie narażone są kobiety w ciąży i płód oraz osoby w podeszłym wieku.

2. Odmiedniczkowe zapalenie nerek - objawy

3. Odmiedniczkowe zapalenie nerek - leczenie

Osobom cierpiącym na odmiedniczkowe zapalenie nerek zaleca się postępowanie ogólne:

  • leżenie w łóżku,
  • przyjmowanie około dwóch litrów płynu dziennie,
  • regularne oddawanie moczu (bezpośrednio przed snem i po stosunku płciowym).

Osoba chora powinna utrzymywać właściwą higienę ciała i często podmywać się pod bieżącą wodą. Zaleca się również unikania zaparć i zaprzestanie łykania leków przeciwbólowych, które uszkadzają nerki. Odmiedniczkowe zapalenie nerek wymaga leczenia celowego. Należy rozpocząć intensywną kurację przeciwbakteryjną. Podczas lżejszego przebiegu choroby podaje się doustne antybiotyki. W przypadku rozpoznanie bakterii można podawać antybiotyki pozajelitowo – domięśniowo lub dożylnie. Podczas ostrych stanów zapalnych stosuje się leczenie szpitalne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Polekowe zapalenie nerek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza