Trwa ładowanie...

Ostatni człowiek urodzony w XIX wieku obchodzi 117 urodziny

Najstarsza zweryfikowana osoba na świecie i ostatnia potwierdzona osoba, która urodziła się w XIX wieku, obchodzi swoje 117 urodziny.

Emma Morano z Verbanii w północnych Włoszech twierdzi, że jej sekretem długowieczności jest jedzenie "dwóch jaj dziennie, i to wszystko. I ciasteczek. Ale nie jem dużo, bo nie mam zębów" - powiedziała dla AFP.

Morano powiedziała, że nie chce jeść urodzinowego tortu, bo gdy ostatni raz to zrobiła, to zachorowała i jest też mało prawdopodobne, aby wzięła udział w uroczystościach z okazji jej urodzin i całego życia w miejscowym teatrze pod tytułem "Kobieta, która widziała trzy stulecia".

Zamiast tego Morano, która była przykuta do łóżka przez ostatni rok, będzie przyjmować gości w swoim domu, w tym krewnych i burmistrza Verbanii Silvia Marchionini.

Emma Morano z Verbanii jako jedyny człowiek na świecie przeżyła 3 stulecia
Emma Morano z Verbanii jako jedyny człowiek na świecie przeżyła 3 stulecia (Facebook)

Pani Morano urodziła się 29 listopada 1899 roku. Przeżyła dwie wojny światowe i 19 amerykańskich prezydentów. Była najstarsza z ośmiorga rodzeństwa i przeżyła wszystkich. Była samotna przez większość swojego życia, po opuszczeniu swojego brutalnego męża w 1938. Jej jedyne dziecko zmarło w okresie niemowlęctwa.

Dopiero w ubiegłym roku, w wieku 116, zdecydowała się wreszcie na opiekunkę w pełnym wymiarze czasu pracy. Z powodu słabego wzroku i słuchu, Morano nie opuszcza swojego mieszkanie od 20 lat, ale jej umysł jest wciąż sprawny.

Jeśli Morano chce osiągnąć lub pobić aktualny rekord wszech czasów jako najstarsza osoba na świecie ma przynajmniej pięć lat życia przed sobą. Aktualna rekordzistka Francuzka Jeanne Louise Calment zmarła w 1997 roku, w wieku 122 lat i 164 dni.

To jak się starzejemy i w jakiej jesteśmy formie na starość, zależy od wielu czynników.

ZOBACZ TAKŻE:

Przede wszystkim u przeciętnego człowieka około 75 proc. zależy od środowiska i zachowania przez całe życie, a jedynie około 25 proc. zależy od naszej genetyki. Genetyka każdej osoby na świecie pozwala dożyć wieku 80 lat, jednak jeśli palimy, pijemy, mamy nadwagę, czyli po prostu o siebie nie dbamy, możemy umrzeć wcześniej.

Najlepszym przykładem są tu członkowie kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, którzy unikają alkoholu oraz papierosów i najprawdopodobniej dlatego średnia ich wieku wynosi 86 lat dla mężczyzn i 89 dla kobiet.

Dodatkowo takie osoby jak Morano nie rodzą się tylko z jednym genem "starzenia się", ale wieloma. Spośród ok. 30 tys. genów w ludzkim genomie, tzw. superstulatki posiadają odpowiednie zmiany w co najmniej 130, co czyni je bardzo rzadkimi, jest to więc jak wygrana na loterii.

Geny regulują różne mechanizmy biologiczne, które przyczyniają się do starzenia się. W przypadku ludzi, takich jak Morano one spowalniają te procesy i zmniejszają ryzyko chorób, takich jak choroby serca, udar mózgu, cukrzyca, rak i demencja.

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć
Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć [10 zdjęć]

Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia

zobacz galerię

Co ciekawe 85 proc. superstulatków stanowią kobiety. Jest to mechanizm trudny do wyjaśnienia, ale jednym z czynników może być fakt, że z powodu chorób związanych ze starzeniem, jak choroby serca, częściej umierają mężczyźni.

Kobiety, które doszły do wieku 110 lat lub więcej nie tylko żyją, ale wydają się sprawne zarówno umysłowo, jak i fizycznie. Nie rozwijają się u nich choroby, które zabijają resztę ludzi na świecie w ciągu 5 lat od diagnozy, co też wpływa na długość i jakość ich życia.

Dla większości ludzi nie jest możliwe, aby osiągnąć wiek 117 lat, ale wszystko zależy głównie od naszego stylu życia. Kontakt z osobami takimi jak Morano może nam pomóc nauczyć się, jak to osiągnąć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza