Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Ospa wietrzna prawie zabiła roczne dziecko

Mały Edward Foxall zaraził się ospą od starszego brata. Chłopiec długo nie wracał do zdrowia. Pojawiły się problemy z oddychaniem, płuco dziecka napełniło się płynem. U chłopca zdiagnozowano sepsę. Na szczęście, dziecko wyzdrowiało.

Zobacz film: "Myślała, że dziecko ma ospę. Lekarze byli w szoku, gdy ją zobaczyli"

1. Nietypowe objawy ospy wietrznej

Edward zaraził się ospą wietrzną od swojego 3-letniego brata, Alfiego. Starszy brat szybko wrócił do zdrowia, a całą chorobę znosił łagodnie. W przypadku Edwarda było odwrotnie – stan zdrowia z dnia na dzień był coraz gorszy. W drugiej dobie choroby dziecko nie mogło zasnąć, było marudne. Zdziwiło to rodziców, ponieważ do tej pory Edward nie miał problemów z zasypianiem.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki zawarte

zobacz galerię

Chłopiec zaczął gorączkować, a jego oddechy stawały się coraz płytsze. Rodzice natychmiast zdecydowali, by zabrać syna do szpitala. Po prześwietleniu klatki piersiowej okazało się, że prawe płuca chłopca wypełnione jest płynem, co jest rzadkim powikłaniem ospy wietrznej.

Lekarze stwierdzili, że dziecko ma sepsę. Infekcja postępowała bardzo szybko. Roczny Edward walczył o życie.

Rodzice chłopca, 29-letnia Laura i 28-letni Kieran Foxall przeżyli chwile grozy. Stan ich młodszego syna był na tyle poważny, że przeniesiono go na oddział intensywnej terapii. Po dwóch tygodniach walki, stan zdrowia dziecka zaczął się stabilizować.

2. Powikłania po ospie wietrznej

Ospa u dzieci zwykle przebiega łagodnie. Doskonałym tego przykładem jest brat Edwarda, Alfie Foxall. Należy uważać na powikłania - te mogą być zagrażać życiu dziecka. Najczęstszy powikłaniem po ospie są niegojące się, rozdrapane rany, po których pozostają brzydkie blizny. Często można się spotkać z odwodnieniem. Maluch traci apetyt i ciężko jest go namówić do picia.

Istnieje także ryzyko zapalenia płuc i opon mózgowych. Badania Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego jest to groźny stan szczególnie dla dzieci do 3 r.ż. Sepsa jest powikłaniem rzadkim, tak samo jak zapalenie wątroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz nasze materiały wideo:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza