Trwa ładowanie...

Ospa bostońska – objawy, leczenie, ospa wietrzna

Ospa bostońska, a w zasadzie choroba bostońska bardzo przypomina ospę wietrzną. A to za sprawą wysypki, która w obu przypadkach doskwiera pacjentowi. Jednakże ospa bostońska powodowana jest innym szczepem bakterii i ma inne objawy. Jak odróżnić ospę bostońską od ospy wietrznej?

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

spis treści

1. Ospa bostońska - objawy

Chory na ospę bostońską będzie odczuwał objawy ogólne, w tym gorączkę i bóle gardła. Z czasem osoba chora na ospę bostońską będzie odczuwać ogólne osłabienie organizmu i złe samopoczucie. Jako podstawowy objaw ospy bostońskiej widoczna stanie się na ciele wysypka. Może się okazać, że podczas ospy bostońskiej pojawią się nudności, wymioty czy nawet biegunka.

Ospa bostońska objawia się, podobnie jak ospa wietrzna, wysypką.
Ospa bostońska objawia się, podobnie jak ospa wietrzna, wysypką.

Warto zwrócić uwagę na wysypkę podczas ospy bostońskiej, która jest zgoła inna niż ta, którą obserwujemy podczas ospy wietrznej. Osoba, która zapadnie na ospę bostońską zaobserwuje u siebie surowicze pęcherze. Jednakże występuje ona tylko w określonych miejscach, bowiem osadza się jedynie na dłoniach, stopach, a także może pojawić się w jamie ustnej czy gardle.

Objaw, jakim jest wysypka przy ospie bostońskiej jest bardzo uciążliwy i powoduje spory dyskomfort. Utrudnia spożywanie jedzenia, a także picie.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki zawarte

zobacz galerię

2. Ospa bostońska - leczenie

Ospa bostońska, jak każda inna choroba zakaźna, wymaga leczenia objawowego. Choremu, który zapadł na ospę bostońską podaje się leki obniżające gorączkę, a także zmniejszające dyskomfort spowodowany wysypką. Warto także zadbać, by w domowej apteczce były obecne leki przeciwbólowe, bowiem mogą się przydać – przyniosą choremu ulgę.

Wysypkę w czasie ospy bostońskiej leczy się również objawowo. Skuteczne będą te sposoby, z których korzystamy podczas ospy wietrznej. Warto zatem zaopatrzeć się w środki osuszające, a także te o działaniu antywirusowym. Do tej pory jedną ze skuteczniejszych substancji jest fiolet gencjanowy, dostępny w aptece bez recepty.

W sytuacji zapadnięcia na ospę bostońską należy unikać wszelkich pudrów, bowiem sprzyjają one rozwojowi bakterii, co może skutkować nadkażeniem. Ospa bostońska zwykle ma przebieg łagodny i po jakimś czasie ustaje, ale warto w tym okresie zadać o siebie, by nie nabawić się powikłań. Rzadko, ale jednak zdarza się, że w konsekwencji ospy bostońskiej pacjent zapada na zapalenie opon mózgowych.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Ospa bostońska - ospa wietrzna

Podczas ospy wietrznej całe nasze ciało jest ogarnięte wysypką, a podczas ospy bostońskiej tylko wybrane jego partie. Zmiany skórne podczas bostonki pojawiają się jedynie na dłoniach, stopach i ustach. Co więcej jest to przypadłość dotycząca głównie dzieci, choć i dorosłym może się zdarzyć. Gorączka, która trawi nasz organizm podczas ospy bostońskiej, jest zaraźliwa – rozchodzi się poprzez drogę kropelkową.

Warto również nadmienić, że wirus, który powoduje zachorowanie na ospę bostońską, wywołują również inne przypadłości. Ci, którzy złapią wirus powodujący ospę bostońską mogą nabawić się przeziębienia, zapalenia gardła, anginy czy biegunki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza