Trwa ładowanie...

Osoby zarażone wirusem HIV mogą być bardziej podatne na cukrzycę

Osoby zarażone wirusem HIV mogą być bardziej podatne na zachorowanie na cukrzycę, jak sugerują nowe badania opublikowane w czasopiśmie internetowym „BMJ Open Diabetes Research & Care”.

Częstotliwość zachorowania na cukrzycę jest prawie 4 procent wyższa w przypadku osób leczonych z powodu wirusa HIV w porównaniu do pozostałych osób. Często kluczowym czynnikiem ryzyka jest też otyłość.

Związek między zakażeniem wirusem HIV i zachorowaniem na cukrzycę został wykryty już wcześniej. Teraz naukowcy oszacowali częstości występowania cukrzycy wśród reprezentatywnej grupy dorosłych zakażonych wirusem HIV i porównali te wyniki z grupą osób zdrowych, przez co spróbowali ustalić, czy ludzie zakażeni HIV mogą znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na cukrzycę.

Badacze analizowali dane z lat 2009-2010. W badaniu wzięto pod uwagę odpowiedzi ankietowanych 8610 dorosłych osób przejawiających kliniczne cechy wirusa HIV oraz dane dotyczące grupy 5604 osób zdrowych.

Naukowcy udowodnili, że odoby zarażone wirusem HIV są bardziej podatne na cukrzycę
Naukowcy udowodnili, że odoby zarażone wirusem HIV są bardziej podatne na cukrzycę (123RF)

Okazało się, że pewne, ekonomiczne i społeczne czynniki zdrowotne były związane z podwyższonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę.

Trzech na czterech uczestników badanych z klinicznymi cechami wirusa HIV stanowili mężczyźni i ponad połowa z nich (niecałe 60 procent) było w wieku 45 lat i powyżej. Ponad połowa z nich nadal się kształciła. Około jedna czwarta cierpiała na otyłość, wykazując BMI równe 30 lub większe.

Około jedna piąta również była zainfekowana wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) i prawie wszyscy badani (90 procent) byli leczeni terapią antyretrowirusową w ciągu ostatniego roku. Około połowa z nich (56,5 procent) było powyżej granicy ubóstwa.

Fakty i mity na temat HIV
Fakty i mity na temat HIV [5 zdjęć]

Niedawno tabloid "National Enquirer" opublikował informację, że Charlie Sheen jest chory na AIDS. Aktor...

zobacz galerię

Około połowa zdrowych uczestników badania z drugiej grupy to byli mężczyźni w wieku 45 lat i powyżej. Ponad połowa (niecałe 59 procent) nadal się kształciła, a większość badanych (91,5 procent) mieszkała powyżej granicy ubóstwa. Około jedna trzecia (36 procent) cierpiała na otyłość i nieco poniżej 2 procent badanych było zakażonych wirusem HCV.

Jeden na 10 uczestników pierwszej badanej grupy chorowało na cukrzycę, 4 procent z nich miało cukrzycę typu 1, około połowa (nieco ponad 52 procent) miało typ 2 choroby a około 44 procent cierpiało na cukrzycę o bliżej nieokreślonym typie.

Wśród uczestników pierwszej grupy osób dorosłych, podeszły wiek, otyłość, większa ilość czasu od rozpoznania wirusa stanowiły czynniki związane z podwyższonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych
10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych [10 zdjęć]

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien...

zobacz galerię

Ale kiedy te wszystkie potencjalne czynniki zostały uwzględnione, wraz z płcią uczestników, pochodzeniem etnicznym oraz statusem ekonomicznym, stopień występowania cukrzycy u osób dorosłych zakażonych wirusem HIV był o 3,8 procent wyższy niż w populacji osób zdrowych.

Naukowcy podkreślają, że leczenie wirusa HIV jest obecnie tak skuteczne, że ci, którzy mają infekcję mogą żyć wystarczająco długo, aby stać się podatnym na poważne choroby, takie jak choroby serca i cukrzyca, które dotykają wiele osób zdrowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza