Trwa ładowanie...

Osoby o niższym wzroście mają większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Zaskakujące ustalenia diabetologów

Zgodnie z nowymi ustaleniami niemieckich naukowców, niższy wzrost może przekładać się na większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Na całym świecie to problem 420 milionów osób.

Zobacz film: "Mandaryna: "Cukrzyca jest moją przyjaciółką. Nie należy z nią walczyć, bo się nie wygra""

1. Niżsi częściej chorują na cukrzycę

W czasopiśmie "Diabetologia" opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Poczdamu. Przebadano 11 tys. mężczyzn i 16 tys. kobiet w ciągu 5 lat. Ankietowani byli w wieku od 40 do 65 lat.

Wnioski zaskoczyły autorów testów. Okazało się, że zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 ma związek ze wzrostem. Każde 10 cm wzrostu więcej, zmniejszało ryzyko zachorowania o 41 proc. u mężczyzn i o 33 proc. u kobiet.

Stwierdzono, że zależność jest bardziej złożona niż sam pomiar wzrostu. Uważa się, że ma związki z wyższą zawartością tłuszczu w wątrobie niskich osób. Obserwuje się u nich również większe ryzyko chorób serca i układu krążenia, w tym udarów mózgu.

Zauważono, że również wrażliwość na insulinę i praca trzustki są lepsze u osób obdarzonych hojniej przez naturę, jeśli chodzi o wzrost.

2. Cukrzyca - przyczyny i skutki

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna i narastający problem społeczny. Szacuje się, że w najbliższym dwudziestoleciu liczba chorych na cukrzycę przekroczy 600 tys.

Cukrzyca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Schorzenie to wynika z defektu wydzielania lub działania insuliny. Insulina jest hormonem wytwarzanym w trzustce, który stabilizuje prawidłowy poziom glukozy we krwi, umożliwiając jej wnikanie do komórek.

Niedobór insuliny prowadzi nie tylko do zaburzeń w metabolizmie węglowodanów, ale też białek i tłuszczów. Przewlekłe podwyższenie poziomu glukozy we krwi powoduje uszkodzenia różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, układu nerwowego, serca oraz naczyń krwionośnych.

Te odległe skutki długotrwałej hiperglikemii nazywamy powikłaniami cukrzycy. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 1,5 miliona osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza