Trwa ładowanie...

Osoby dwujęzyczne mają dwa razy większe szanse na odzyskanie zdrowia po udarze

Może się wydawać, że znajomość języka obcego nie ma znaczenia dla kondycji fizycznej człowieka, okazuje się jednak, że umiejetność ta może chronić mózg przed uszkodzeniem po udarze.

Badania opublikowane w czasopiśmie Stroke objęły dane dotyczące 608 pacjentów po udarze, których zbadano na podstawie zdolności skupiania uwagi oraz umiejętności wyszukiwania i porządkowania informacji. Naukowcy wybrali mieszkańców indyjskiego miasta Hajdarabad z uwagi na fakt, że jest to wielokulturowy ośrodek, w którym na co dzień używa się kilku języków.

Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego ustalili, że 40 proc. dwujęzycznych pacjentów odzyskało utracone w wyniku udaru umiejętności, podczas gdy wśród osób mówiących tylko w jednym języku współczynnik ten wyniósł tylko 20 proc. Warto wspomnieć, że zespół naukowców już we wcześniejszych badaniach ustalił, że u osób, które mówią w więcej niż jednym języku, oznaki demencji występują kilka lat później niż u osób jednojęzycznych.

Zobacz film: "Profilaktyka udaru mózgu"

Współautor badań, Thomas Bak ze Szkoły Filozofii, Psychologii i Nauk o Języku Uniwersytetu Edynburskiego wyjaśnia tę zależność. - Dwujęzyczność sprawia, że ludzie przełączają się z jednego języka na drugi, więc kiedy blokują jeden z nich, uruchamiają drugi, aby się komunikować. W ten sposób bezustannie trenują mózg, co może być czynnikiem, który pomaga w odzyskaniu zdrowia po udarze.

Nawet biorąc pod uwagę czynniki negatywnie wpływające na zdrowie takie jak: palenie, cukrzyca, nadciśnienie i wiek, zauważono wyraźną korzyść płynącą z umiejętności mówienia w przynajmniej dwóch językach.

Według naukowców badania potwierdzają, że wyzwanie dla umysłu, jakim jest mówienie w więcej niż jednym języku wzmacnia zdolności poznawcze, co zwiększa możliwości mózgu w radzeniu sobie z niszczącym wpływem udaru lub demencji. Co więcej, inne zajęcia, które stymulują pracę mózgu, takie jak kursy wieczorne, granie w szachy, rozwiązywanie krzyżówek, nauka gry na instrumencie mogą dać podobne dobroczynne rezultaty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Osoby dwujęzyczne mają dwa razy większe szanse na odzyskanie zdrowia po udarze
Osoby dwujęzyczne mają dwa razy większe szanse na odzyskanie zdrowia po udarze (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza