Trwa ładowanie...

Oskrzela - charakterystyka, choroby, zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa

Na skutek działania ( głównie) wirusów, ale i niskich temperatur może rozwinąć się choroba dolnych dróg oddechowych, czyli zapalenie oskrzeli. Jej przebieg jest podobny u dorosłych i dzieci. Jednak konsekwencje zapalenia oskrzeli u niemowląt mogą być drastyczne. Sprawdź, jak objawia się zapalenie oskrzeli i w jaki sposób można wspomóc rekonwalescencję dziecka w domu.

Zobacz film: "Skutki lekceważenia przeziębienia"

spis treści

1. Charakterystyka i umiejscowienie oskrzeli

Oskrzela są narządem oddechowym, który swoim kształtem przypomina drzewko o dość szeroko rozłożonych dwóch gałęziach ( prawym i lewym oskrzelu). Można je sobie wyobrazić jako odwrócone koroną w dół drzewo. Ich wizualizację ułatwia badanie zwane bronchoskopią.

Każda „gałązka” oskrzela to rurka, która przewodzi powietrze do płuc i w odwrotnym kierunku. W organizmie człowieka oskrzela są ulokowane pomiędzy tchawicą a oskrzelikami. Ich ścianę pokrywa błona śluzowa, a budulcem są mięśnie gładkie.

2. Choroby oskrzeli

2.1. Objawy zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli u osób dorosłych

Nieprawidłowe leczenie zapalenia oskrzeli wywołuje zmiany w organizmie człowieka, które będą dawać o sobie znak przez całe jego życie. Ta choroba dolnych dróg oddechowych może przybrać jedną z dwóch postaci. Wyróżnia się ostre zapalenie oskrzeli i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Ostre zapalene oskrzeli występuje wówczas gdy jego przyczyną jest infekcja wirusowa, zaś o przewlekłej, gdy spowoduje je zakażenie bakteryjne. Ostre zapalenie oskrzeli diagnozuje się najczęściej w miesiącach jesiennych i zimowych. Można się nim zarazić od drugiej osoby drogą kropelkową.

Mało znane czynniki wywołujące astmę
Mało znane czynniki wywołujące astmę [10 zdjęć]

Istnieje kilka powszechnie znanych czynników, których astmatycy powinni unikać: forsowne ćwiczenia, zimne...

zobacz galerię

Objawy zapalenia oskrzeli przypominają symptomy towarzyszące przeziębieniu, z jednym wyjątkiem: suchy kaszel w zapaleniu oskrzeli jest dla chorego bardziej uciążliwy. Po pewnym czasie na skutek kaszlu zaczyna być odkrztuszana niewielka ilość wydzieliny. Inne objawy zapalenia oksrzeli to ból głowy, nieznacznie podwyższona temperatura ciała i złe samopoczucie.

Leczenie zapalenia oskrzeli nie jest procesem długotrwałym. Zazwyczaj trwa około 10 dni. Lekarz zaleca choremu odpoczynek w domu i zażywanie witaminy C, która wzmacnia odporność.

W leczeniu zapalenia oskrzeli nie ma konieczności stosowania antybiotyków, ale pacjentowi podaje się leki na gorączkę. Powinien on pić zwiększoną ilość płynów ( na przykład herbatę z cytryną).

Zapalenie oskrzeli u dzieci

Za rozwój zapalenia oskrzeli u dzieci również są odpowiedzialne wirusy. Ryzyko zachorowania na tę chorobę zwiększają takie czynniki jak nieprawidłowo przewietrzone mieszkanie i pora roku z niskimi temperaturami.

Symptomy zapalenia oskrzeli u młodego człowieka są uzależnione od wieku dziecka. Co istotne, im młodsze dziecko zostanie zaatakowane przez wirus paragrypy lub adenowirusy, tym poważniejsze są skutki choroby.

Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci to przede wszystkim:

  • nieżyt nosa i gardła,
  • suchy kaszel z czasem przechodzący w wilgotny,
  • świszczący oddech,
  • gorączka.

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci w domu, po wizycie u lekarza, ma złagodzić objawy chorobowe. Podaje mu się zatem środki na obniżenie gorączki ( przy stwierdzeniu temperatury na poziomie 39 stopni Celsjusza) i złagodzenie kaszlu oraz środki napotne.

Dziecko powinno pić dużo płynów, najlepiej podawać mu herbaty ziołowe. Pomieszczenie, w którym leży mały pacjent, powinno być często wietrzone, gdyż oddychanie chłodnym powietrzem zmniejsza nasilenie kaszlu. Warto zadbać również o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju dziecka.

Zobacz także:

2.2. Czynniki wywołujące astmę

Objawy astmy oskrzelowej wynikają z zaburzeń przepływu powietrza przez oskrzela. W czasie wydychania powietrza z płuc pojawia się ostra duszność. Mija ona dopiero wtedy, gdy chory sięgnie po leki. Inne symptomy astmy oskrzelowej to kaszel i świst towarzyszący oddychaniu. Te jednoznaczne objawy pozwalają lekarzowi szybko postawić diagnozę.

Czynniki, które mogą spowodować astmę oskrzelową, można podzielić na dwie grupy: czynniki środowiskowe ( zanieczyszczenie powietrza, alergeny, roztocza) i czynniki genetyczne. Leczenie astmy oskrzelowej polega na zwalczaniu objawów chorobowych po tym, jak zostanie zidentyfikowany czynnik alergizujący. Chory przyjmuje więc leki, które zmniejszają doskwierające mu duszności.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza