Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Orzeszki ziemne na obniżenie ciśnienie

Co trzeci Polak cierpi z powodu nadciśnienia, a ponad połowa chorych nie jest tego świadoma. Wysokie ciśnienie krwi jest jedną z przyczyn zawałów i udarów. Niektóre przekąski mogą pomóc obniżyć ciśnienie, są to np. orzeszki ziemne.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Tani sposób na obniżenie ciśnienia

Badania opublikowane przez American Jurnal od Clinical Nutrition wykazały, że orzeszki ziemne przynoszą wiele korzyści dla zdrowia. W eksperymencie brała udział grupa 150 kobiet i mężczyzn, którzy włączyli do swojej diety tę tanią przekąskę na 12 tygodni. Zostali podzieleni na 4 grupy. Każda jadła inny smak fistaszków: solone, niesolone, pikantne (paprykowe) i słodkie (miodowe).

2. Zaskakujące wyniki

Największym zaskoczeniem było to, że każda grupa obniżyła swoje ciśnienie. Ludzie spożywający orzeszki solone i niesolone wykazali podobny spadek ciśnienia. Osoby jedzące pikantne i słodkie orzechy także obniżyły ciśnienie, ale w mniejszym stopniu.

3. Arginina w orzeszkach

W orzeszkach ziemnych znajdują się duże ilości argininy. Jest to aminokwas niezbędny do prawidłowego działania organizmu. Zmniejsza lepkość płytek krwi i uczestniczy w naprawie uszkodzonych komórek naczyń krwionośnych. Aminokwas ten sprzyja produkcji tlenku azotu, a ten z kolei odpowiedzialny jest za rozszerzanie naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia.

4. Orzeszki ziemne – wpływ na zdrowie

Popularne fistaszki mają dużo witaminy B3 (niacyny), błonnika i składników mineralnych (szczególnie potasu). Są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Naukowcy z Szanghaju odkryli, że osoby regularnie jedzące orzechy ziemne rzadziej cierpią na choroby krążenia, niż osoby, które nie jedzą orzechów wcale.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza