Trwa ładowanie...

Oponiak – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie

Oponiak to w większości przypadków łagodny guz mózgu wywodzący się z opon mózgowo-rdzeniowych. Stanowi od 10 do 20 proc. wszystkich guzów mózgu. Oponiak należy do guzów, które rosną bardzo powoli i najczęściej występuje u osób między 40. a 70. rokiem życia.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Witamina E zmniejsza guzy nowotworowe"

spis treści

1. Charakterystyka oponiaka

Oponiak w większości przypadków jest nowotworem łagodnym, który najczęściej występuje u osób między 40. a 70. rokiem życia i częściej atakuje kobiety. Ten typ nowotworu jest bardzo rzadko wykrywany u dzieci. Wywodzi się on z komórek nabłonkowych pajęczynówki, czyli jednej z opon mózgowo-rdzeniowych i lokalizuje się głównie w okolicy sierpa mózgu, kości klinowej i siodła tureckiego.

Oponiak to łagodny guz mózgu, który stanowi od 10 do 20% wszystkich nowotworów
Oponiak to łagodny guz mózgu, który stanowi od 10 do 20% wszystkich nowotworów

2. Przyczyny oponiaka

Oponiaki w większości przypadków występują sporadycznie, zdarza się jednak, że występują genetycznie. Na większe ryzyko zachorowalności narażone są osoby, które wcześniej były poddawane napromieniowaniu czaszki. Z powodu tej przyczyny zazwyczaj oponiaki pojawiają się u osób młodszych.

3. Wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego

Oponiaki należą do guzów, które rosną bardzo powoli i przez wiele lat nie muszą dawać żadnych objawów. Najczęściej wykrywane są przypadkowo podczas diagnozowania innych dolegliwości. W późniejszej fazie oponiak daje objawy związane ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co objawia się przez: narastające bóle głowy, zaburzenia świadomości, wymioty, zwolnienie tętna, napady padaczkowe. Ból głowy i napady padaczkowe powinny zwrócić najbardziej naszą uwagę, bo to właśnie one są pierwszymi objawami, które świadczą o obecności guza. Mogą występować także inne objawy oponiaka, które związane będą z zajmowaniem poszczególnych części mózgu i zalicza się do nich: niedowłady, zaburzenia mowy oraz czucia.

Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu
Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu [7 zdjęć]

Chociaż guz mózgu występuje bardzo rzadko (u 1 proc. społeczeństwa), nie możemy go ignorować. Choroba

zobacz galerię

4. Diagnoza oponiaka

Do postawienia diagnozy na obecność oponiaka niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej, czasami wykorzystuje się także badanie rezonansu magnetycznego. Badaniem bardzo prostym, a jednocześnie bardzo ważnym w diagnozowaniu oponiaka jest badanie dna oka, co pomaga w wykryciu tarczycy zastoinowej.

Zobacz także:

5. Leczenie guza

W początkowej fazie rozwoju guza pacjent nie potrzebuje innego leczenia oprócz kontroli radiologicznej i neurologicznej. W przypadku, kiedy oponiak jest duży i daje objawy, konieczne jest jego wycięcie, możliwy jest jednak jego nawrót, dlatego pacjent pozostaje pod obserwacją przez kilka lat. W sytuacji, kiedy nie można wyciąć całego guza lub kiedy oponiak należy do nowotworów złośliwych, konieczne jest dodatkowo stosowanie radioterapii.

6. Rokowanie oponiaka

Można całkowicie operacyjnie usunąć oponiaka. Ewentualne nawroty występują w przypadku, kiedy nie dało się w całości usunąć guza ze względu np. na jego położenie. Do nawrotów dochodzi średnio po około 6-7 latach po operacji i są one bezobjawowe. Rzadko dochodzi do przerzutów poza ośrodkowy układ nerwowy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza