Trwa ładowanie...

Operacja dyskopatii - wskazania, opis zabiegu, powikłania

Operacja dyskopatii jest bardzo często koniecznością. Ból związany z dyskopatią bardzo utrudnia życie chorego i jeżeli rehabilitacja i leki nie działają, lekarz proponuje operację dyskopatii. Nowoczesne operacje dyskopatii nie są już tak inwazyjne, jak te tradycyjne. Po operacjach dyskopatii nie jest wymagana długa hospitalizacja, a mała inwazyjność zabiegu sprawia, że szybko można powrócić do normalnych czynności.

spis treści

1. Operacja dyskopatii - wskazania

Operacja dyskopatii jest ostatecznością. Leczenie dyskopatii jest dość skomplikowane, a metody nieoperacyjne często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Zanim lekarz podejmie decyzję o operacji dyskopatii, zaproponuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rehabilitację i ćwiczenia.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Jeżeli metody te nie są skuteczne, jest to wskazanie do operacji dyskopatii. Operacja dyskopatii jest konieczna, jeżeli:

  • przepuklina jądra miażdżystego jest na tyle duża, że powoduje niedowład i zaburzenia pracy zwieraczy;
  • pojawia się niedowład stopy;
  • pacjent zauważy niedowład mięśnia czworogłowego.

Zdarza się również, że wskazaniem do operacji dyskopatii są dolegliwości bólowe (które sprawiają, że chory w znacznym stopniu nie jest w stanie normalnie funkcjonować) lub zdiagnozowanie rwy kulszowej, która powoduje tylko zaburzenia czucia.

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób
Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób [7 zdjęć]

Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych

zobacz galerię

2. Operacja dyskopatii - opis zabiegu

Operacja dyskopatii przebiega w różny sposób w zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba.

Operacja dyskopatii może polegać na usunięciu krążka międzykręgowego. Taką operację dyskopatii można wykonać na kilka sposobów. Czasami wystarczy zastosowanie mikrochirurgii z wykorzystaniem aparatury optycznej. To sprawia, że operacja dyskopatii jest dużo mniej inwazyjna. Bezpieczniejszą formą operacji dyskopatii jest również usunięcie krążka za pomocą endoskopu.

Operacja usunięcia krążka z jednoczesnym wszczepieniem protezy dysku. W tej operacji dyskopatii krążek międzykręgowy jest usuwany zaotrzewnowo, a w jego miejsce lekarz wstawia protezę.

Kolejnym rodzajem operacji dyskopatii jest usunięcie dysku lędźwiowego i jednoczesna stabilizacja przeznasadowa i międzytrzonowa. Ten rodzaj operacji dyskopatii jest stosowany w leczeniu zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej. Takie postępowanie w czasie operacji dyskopatii sprawia, że ruch kręgosłupa jest ograniczony.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Operacja dyskopatii może również odbywać się poprzez przezskórną nukleoplastykę, czyli przezskórne leczenie struktur krążków międzykręgowych. Operacja dyskopatii w tej postaci jest bardzo bezpieczna. Zazwyczaj ta operacja jest wykonywana u osób z zachowaną ciągłością pierścienia włóknistego. W tej formie operacji dyskopatii stosuje się laser i fale o wysokiej częstotliwości, aby oddziaływać na tarcze międzykręgowe. Jest to doskonały sposób na złagodzenie bólu związanego ze zmianami.

3. Operacja dyskopatii - powikłania

Operacja dyskopatii jak każda operacja niesie ze sobą ryzyko powikłań. Aby zminimalizować ryzyko powikłań po operacji dyskopatii, należy je wykonywać jedynie u pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło żadnych efektów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza